Դարերով մենք երազել ենք անկախության ու պատմական հողերի վերադարձի, պատմական արդարության մասին. այդ երեք երազանքները միավորվեցին մի բառի մեջ՝ Արցախ. Արցախով հետ բերեցինք մեր անկախությունը, առաջին անգամ ընդլայնեցինք մեր սահմանները, վերականգնեցինք պատմական արդարությունը: Այս մասին իր հերթական «լայվի» ժմանակ նշեց Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը:
«Նիկոլ Փաշինյանը հետռուողականորեն քանդեց մեր երազանքը: Բայց դա ամենամեծ վնասը չի, որ նա տվել է: Ամենամեծ վնասը, որ Նիկոլ Փաշինյանը պարգեւեց Ադրբեջանին, իրենց համար ամենակարեւոր բանը՝ ազգային երազանքը: Ադրբեջանը նորաստեղծ երկիր է, այն ստեղծվել է փողի ու հողի շուրջ: Ադրբեջանին պակասում էր հաղթանակը, որ սկսեն դառնան ազգ: Նիկոլ Փաշինյանը վերցրեց մեզնից ազգային երազանքը եւ նվիրեց Ադրբեջանին: Հաղթանակի համն ընկել է ադրբեջանցիների բերանը:
Վերջին 3 տարիներին երբ մենք դադարում ենք դառնալ պետություն եւ վերադառնում ենք ժողովուրդ կարգավիճակին, իրենց մոտ հակառակն է՝ ժողովուրդ կարգավիճակից դառնում են պետություն ունեցող ժողովուրդ կարգավիճակին, եւ այդ պրոցեսը չի դադարելու»,-ասաց նա:
Միքայել Մինասյանը թվարկեց, թե ով ինչ երազանք ուներ, եւ որ դրանք ոչ մեկը չիրականացվա.
«Բոլոր նրանք, որոնք ունեն երազանք, որ Ղարաբաղի հարցը լուծելով, Ղարաբաղը տալով, Սյունիքի, Տավուշի մի մասը տալով, մենք ունենանք հանգիստ կյանք, սխալվում են: Դա անիրականանալի է, որովհետեւ ադրբեջանցիենրը միայն մեկ ձեւ ունեն կայանալ որպես ազգ՝ ընդլայնվել մեր հաշվին, քաշել մեզանից ամեն ինչ՝ հող, մշակույթ եւ այլն:
Նիկոլի գալով ոչ ոք Հայաստանում երջանիկ չէ: Ամբողջ սորոսական աշխարհը ուներ երազանք՝ Ղարաբաղը տանք, վերջացնենք, որ Հայաստանը Ռուսաստանից պոկենք եւ տանենրք Արեւմուտք: Երազանքին տրվեց վերջ, որովհետեւ Հայաստանն այսօր չունի Ղարաբաղ եւ դարձել է Ռուսաստանի պրոտեկտորատ, Հայաստանը չունի ինքնիշխանություն:
Ղարաբաղի Արայիկը, էդ կլոունը, ուներ երազանք, մի քիչ կլոունություն աներ, մի քիչ փող աշխատեր, մարսեր իր թալանած փողերը եւ գնալ առաջ: Հիմա ինքը չունի երազանք, հիմա սպասում է, թե ով է առաջինը իրեն դատելու կամ խփելու:
Աննա Հակոբյանն ուներ երազանք, երազում էր լինել կարեւոր: Ինչ-որ տեղեր էր գնում, ինչ-որ թալան էր անում; Հիմա նա չունի երազանք, նա չի կարող նույնիսկ տնից դուրս գալ, իսկ եթե տնից դուրս գա, տանելու են գցեն բանտ:
Լիբերալ մարդիկ ունեին երազանք, որ ՀՀ-ում կլինի տոնալ ազատություն, արդարություն, ազատություն: Այսօր տեսնում ենք, որ քրգործեր են հարուցվում մարդկանց նկատմամբ ուղղակի հանրահավաքներին մասնակցելու համար: Չկա երազանք, որի անունը արդար Հայաստան է:
ԼԳԲՏ համայնքը ուներ երազանք, նրանք ուզում էին Նիկոլը հաղթի, որ իրենք ապրեն ավելի անվտանգ, որ հասարակությունն իրենց հարգի, պետությունը պաշտպանի: Այս երազանքը շատ հասկանալի է, բայց Նիկոլ Փաշինյանը անգամ իրենց սարքեց հասարակության կողմից քարկոծվող մարդիկ:
Տարբեր աղանդավորական կառույցների երազանքն էր քանդել Հայոց եկեղեցին, որ Հայաստանում չլինի մեկ եկեղեցի: Դրա համար իրենք լծվեցին նիկոլիզմի քարոզով: Բայց նրանք դարձան այս պարտության համասեփականատեր: Նրանք դարձան Նիկոլ Փաշինյանի կամակատարներ, նրանց նպատակները հավասարվեցին սատանայական նպատակների:
Հայաստանում չկա մարդ, որի երազանքը Նիկոլ Փաշինյանը չի քանդել:
Նիկոլ Փաշինյանը վերցրեց երիտասարդների ծնողների երազանքը, տարավ լցրեց մսաղաց, վաճառեց փողով: Պրոլետարների երազանքը, որ Նիկոլը վերցնելու է Սաշիկի 50 տոկոսը, վերցնելու է գազալցակայանները եւ բաժանի իրենց, այդ երազանքներն էլ չիրականացան:
Ամենակարեւորը՝ Նիկոլ Փաշինյանի երազանքն էլ չիրականացավ: Նա մի ամբողջ կյանք ստել է, խաբել է, մարդկանց տարել է՝ մահվան, ամեն ինչ արել է փառքի ու փողի համար: Փողը չի մարզելու, իսկ փառք արդեն չունի, որովհետեւ նա ամեն ինչ անում է, որ չմնա որպես դավաճան: Բայց արդեն կա կոնսենսուս, որ ինքը հայ ժողովրդի դավաճան է եւ այդպիսին մնալու է դարերով: Երկու մարդ եկան ու քանդեցին Հայաստանը, քանդեցին մեր երազանքները՝ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Աննա Հակոբյանը: Սպանեցին, թալանեցին ու մեզ զրկեցին մեր երազանքներից»:
Մինասյանի խոսքով, հիմա իրենք նույնիսկ չեն հասկանում՝ Նիկոլ Փաշինյանը այս պատերազմի մասին գիտեր, որ սկսվելու, թե չգիտեր. «Մի հարցազրույցում ասում է, որ գիտեր, որ լինելու է պատեազմ, մեկ ուրիշ հարցազրույցում ասում է, որ չգիտեր: Երկու ամիս անցել է պատերազմի ավարտից, բայց Նիկոլ Փաշինյանը մինչեւ հիմա չի ասում,թ ե քանի մարդ է զոհվել պատերազմում, քանի վիրավոր ունենք: Թաղման բյուրոներում ԱԱԾ սպաներ են նստած, սհկում են, որ հանկարծ ոչ մեկը թիվ չտա: Հասել ենք նրան, որ «Եռաբլուրում» օդը փակել են, որ դռոնով չնկարեն ու չտեսնեն, թե քանի գերեզման կա: Պետությունը զբաղված է թաքցնելով: Մենք չգիտենք, թե քանի գերի ունենք:
Մենք նույնիսկ չգիտենք, թե Նիկոլ Փաշինյանն ինչ է ստորագրել, որովհետեւ ինքն ասում է, որ ստորագրել է այն, ինչ բոլորս տեսել ենք, բայց իրականացումը լրիվ ուրիշ է: Անհայտ տելեգրամ ալիքը ասում է, որ պաշտպանության նախարարը գաղտնի ինչ-որ բան է ստորագրել ռուսների հետ եւ ռուսները գալու են անելու են դեմարկացիան: Նախարարն ասում է, որ ես իրվունք չունեմ ստորագրել, ես ուղղակի պայմանավորվել են: Լավ, սրանք ստոր տականք ենք, բա մե՞նք: Էլ ի՞նչ պետք է լինի, որ հասկանանք, որ այս մարդը սուտասան է եւ իր խոսքի համար պատասխանատու չի: Նիկոլ Փաշինյանը կյաուզնիկ է եւ մուտտիլովշիկ, նա մուտին է անում ու դա անում է փողի համար եւ ելնելով ատելությունից: Նիկոլն ունի հոգեկան խանգարում, նորմալ մարդը չի կարող անընդմեջ 2,5 տարի խաբի»:
Միքայել Մինասյանը հայտարարեց, որ պատերազմից 26 օր առաջ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Զասը նամակ է գրել ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանին եւ կցել փաստաթղթերի փաթեթ, որտեղ առաջարկում է ՀԱՊԿ շրջանակներում անցկացնել ռազմական շտաբային զորավարժություններ. «Նա նկարագրում է այն պատերազմը, որին պետք է պատրաստվի Հայաստանը եւ կոչ է անում ՀՀ-ին դիմել ՀԱՊԿ-ին պատերազմ սկսվելուց առաջ, որովհետեւ ըստ այդ փաստաթղթի, Հայաստանը անկարող էր դիմանալ այն պատերազմին, որը նկարագրված էր այդ գաղտնի նամակում:
Նկարագրված էր, որ ՀՀ-ում 2019-ից գործում են գաղտնի գործակալական ցանցեր ահաբեկիչներից բաղկացած, որոնք պատրաստվել էին պատերազմի ժամանակ անել ինֆորմացիոն եւ ռազմական ահաբեկչություններ: ԱԱԾ-նպետք է դրանց իդենտիֆիկացներ ու չեզոքացներ: Նույն նամակում ասվում է, որ 2018-ից սկսած խախտվել է ռազմական բալանսը հօգուտ Ադրբեջանի: Գրված է, որ Նախիջեւանին դիրքային զիջումները ռազմավարական խնդիր են առաջացրել հայաստանի ու Արցախի համար: Այդ նույն նամակում նկարագրված է, որ Հայաստանն արդեն 2 տարի տանուլ է տալիս ինֆորմացիոն եւ դիվանագիտական պատերազմը եւ սպասվում է խայտառակ պարտություն:
Նաեւ գրված է, որ հաշվի առնելով ոլոր խնդիրները, Հայաստանն ու Արցախը կռվելու են Ադրբեջանի ե Թուրքիայի դեմ: Նաեւ գրված է, որ այդ նույն երկրները ներգրավելու են տեռորիստների, վարձկանների: Այդ նմակը երբ դուք կարդաք, ձեր մազերը կսպիտակեն, որովհետեւ կտեսնեք, որ Նիկոլ Փաշինյանը գիտեր, թե ինչ է լինելու: Ես վստահ եմ, որ այդ նամակը դիվանագիտական զգուշացումներ են, որովհետեւ այն ինչ գրված էր, 99 տոկոսով կատարվեց: Դա ուղիղ  մեսիջ էր ՀՀ գործակալ իշխանություններին՝ դիմեք ՀԱՊԿ-ին:
Ինչու Հայաստանը չդիմեց ՀԱՊԿ-ին: Եկեք դիմենք իշխանություններին ու այդ հարցը տանք: Բացատրությունը, թե ՀԱՊԿ-ը չէր մտնի, չի ընդունվում, որովհետեւ դուք դիմեիք, թող իրենք չգային»,- ընդգծեց նախկին դեսպանը:

На протяжении веков мы мечтали о независимости и возвращении земель, исторической справедливости: эти три мечты объединились в одном слове – Арцах. С Арцахом мы вернули вернули нашу независимость, впервые расширили наши границы, восстановили историческую справедливость. Об этом в ходе своего очередного прямого эфира заявил бывший посол Армении в Ватикане Микаэл Минасян.
«Никол Пашинян последовательно разрушил нашу мечту. Но это не самый большой вред, который он нанес. Самый большой вред, нанесенный Николом Пашиняном – это то, что он подарил Азербайджану, самое важное для них, национальную мечту. Азербайджан – это новосозданная страна, она была создана вокруг денег и земли. Азербайджану недоставало победы, чтобы они начали превращаться в нацию. Никол Пашинян отнял у нас национальную мечту и подарил ее Азербайджану. Азербайджанцы почувствовали вкус победы.
На протяжении последних 3 лет, когда мы перестаем превращаться в государство и возвращаемся к статусу народа, у них происходит обратное: от статуса народа они переходят к статусу народа, имеющего государство, и этот процесс не прекратится», - сказал он.
Микаэл Минасян перечислил, у кого какие мечты были и отметил, что ни одна из них не исполнилась.
«Все те, которые мечтают о том, что решив карабахский вопрос, отдав Карабах, Сюник, часть Тавуша, получат спокойную жизнь, ошибаются. Это нереально, потому что у азербайджанцев есть лишь один способ состояться, как нации: расшириться за наш счет, взять у нас все, землю, культуру и так далее. С приходом Никола в Армении никто не счастлив. У всего соровского мира была мечта: дать Карабах и покончить с этим, чтобы оторвать Армению от России и направить к Западу. Мечте был положен конец, потому что у Армении сегодня нет Карабаха и оказалась под протекторатом России, у Армении нет суверенитета.
У Араика из Карабаха, этого клоуна, была мечта, чтобы он немного занялся клоунадой, заработал денег, переварил награбленные деньги и пошел вперед. Сейчас у него нет мечты, сейчас он ждет, кто будет первым судить или убивать его. У Анны Акопян была мечта. Она мечтала быть важной. Она ходила куда-то, что-то грабила. Сейчас у нее нет мечты. Она даже не может выйти из дома, а если выйдет, ее бросят в тюрьму.
У либеральных людей была мечта о том, что в Армении будет тотальная свобода, справедливость. Сегодня мы видим, что возбуждаются уголовные дела против людей просто за участие в митингах. Нет мечты, имя которой «Справедливая Армения».
У ЛГБТ-общины была мечта. Они мечтали, чтобы Никол победил, чтобы они жили более безопасно, чтобы общество уважало их, а государство защищало. Эта мечта была очень понятной, но Никол Пашинян даже их превратил в людей, подвергающихся гонениям со стороны общества.
Мечтой разных сектантских структур было разрушить Армянскую церковь, чтобы в Армении не была лишь одна церковь. Поэтому они взялись за пропаганду николизма. Но они стали совладельцами этого поражения. Они превратились в исполнителей воли Никола Пашиняна, их цели сравнялись с сатанистскими целями.
В Армении нет человека, чью мечту не разрушил Никол Пашинян.
Никол Пашинян отнял мечту родителей молодых людей, отправил их в мясорубку, продал за деньги. Мечта пролетариев о том, что Никол возьмет у Сашика 50 процентов, возьмет газозаправки и раздаст им, так и не исполнилась.
И самое главное: не исполнилась также мечта Никола Пашиняна. Он лгал целую жизнь, обманывал, вел людей на смерть, все делал ради славы и денег. Он не переварит деньги, а славы уже нет, потому что он делает все, чтобы не оставаться предателем. Но уже есть консенсус, что он предатель армянского народа, и таковым останется на века. Два человека пришли и разрушили Армению, разрушили наши мечты: Никол Пашинян и Анна Акопян. Убили, ограбили и лишили нас наших мечтаний», - сказал Микаэл Минасян.
По словам Минасяна, сейчас они даже не понимают, знал ли Никол Пашинян о том, что начнется война или нет.
«В одном интервью он говорит, что знал, что будет война, в другом говорит, что не знал. С окончания войны прошло два месяца, но Никол Пашинян до сих пор не говорит, сколько человек погибло в войне, сколько раненых у нас есть. В похоронных бюро сидят офицеры СНБ, контролируют, чтобы никто не давал цифры. Мы дошли до того, что закрыли небо над «Ераблуром», чтобы не проводили съемки на дронах и не видели, сколько могил есть. Государство занято укрывательством. Мы не знаем, сколько у нас пленных. Мы даже не знаем, что подписал Пашинян, потому что он говорит, что подписал то, что видели все мы, но реализация совершенно другая. Неизвестный Telegram-канал сообщает, что министр обороны подписал что-то с русскими, и русские придут и проведут демаркацию. Министр говорит, что у него нет права подписывать, они просто договорились. Ну ладно, это они мерзкие подонки. А что же мы? Что еще должно произойти, чтобы мы поняли, что этот человек лгун и не несет ответственности за свои слова.
Никол Пашинян кляузник и мутит воду, он мутит воду и делает это ради денег и исходя из ненависти. У Никола психическое расстройство. Нормальный человек не может постоянно лгать на протяжении 2,5 лет», - отметил он.
Микаэл Минасян также заявил, что за 26 дней до войны генсек ОДКБ Станислав Зась написал секретное письмо секретарю Совета безопасности Армении Армену Григоряну и приложил к нему пакет документов, в которых предложил провести военные штабные учения в рамках ОДКБ.
«Он описывает ту войну, к которой должна готовиться Армения и призывает Армению обратиться в ОДКБ до начала войны, потому что согласно этому документу, Армения не могла противостоять этой войне, которая была описана в секретном письме», - отмечает Микаэл Минасян.
Было описано, что в Армении с 2019 года действуют секретные шпионские сети в составе из террористов, которые готовились к проведению информационной войны и совершению военных терактов во время войны. СНБ должна была идентифицировать и нейтрализовать их. В том же письме говорится о том, что начиная с 2018 года был нарушен военный баланс в пользу Азербайджана. Написано, что позиционные уступки Нахичевану породили стратегическую проблему для Армении и Арцаха. В том же письме описано, как Армению 2 года терпит поражение в информационной и дипломатической войне, и ожидается позорное поражение.
Написано также, что принимая во внимание все эти проблемы, Армения и Арцах будут воевать против Азербайджана и Турции. Написано также, что те же страны вовлекут террористов, наемников. Когда вы прочитаете это письмо, вы поседеете, потому что увидите, что Никол Пашинян знал, что произойдет. Я уверен, что это письмо было дипломатическим предупреждением, потому что то, что было написано, исполнилось на 99 процентов. Это было прямым посланием агентам-властям Армении: обратитесь в ОДКБ.
Почему Армения не обратилась в ОДКБ? Давайте обратимся к властям, и зададим этот вопрос. Объяснение, что ОДКБ не вмешалась бы, не принимается», - подчеркнул бывший посол.