Թուրքիայ մի քանի քաղաքացու նկատմամբ հետաքննության է հայտարարվել` ՆԳ նախարար Սուլեյման Սոյլուին ճաղատ անվանելու համար, հայտնում է Cumhuriyet թերթը:
2020 թվականին հետաքննություն էր սկսվել փաստաբան Թուգայ Բեքի դեմ, ով Սոյլուին «ճաղատ» էր անվանել: Բեքին մեղադրանք էր առաջադրվել «քաղաքացիական ծառայողին վիրավորելու» համար: Սակայն դատախազը հայտարարել էր հետաքննության դադարեցման մասին:
Ըստ թերթի` Բեքի հաճախորդներից մեկի նկատմամբ լրացուցիչ հետաքննություն էր սկսվել նույնպես Սոյլուին ճաղատ անվանելու համար:
Պարզվել էր, որ #sensuskel հեշթեգով տեղադրված հաղորդագրությունները (լռիր, ճաղատ) հետաքննության առարկա են դառնում, որոնք հայտնաբերվում են «վիրտուալ պարեկ»-ի կողմից:
Ավելի վաղ սոցիալական ցանցերում էջերին հետեւում էին ոստիկանության կիբեռհանցագործությունների վարչությունը եւ դրա մասնաճյուղերը:
«Փաստը, որ նույնիսկ ներքին գործերի նախարարին «ճաղատ» անվանելը կարող է հետաքննության առարկա դառնալ, հստակ վկայում է այն մասին, թե որքանով են նեղացել կարծիքի արտահայտման ազատության սահմանները», - ասել է Բեքը:

Несколько граждан Турции попали под  следствие за то, что назвали министра внутренних дел Сулеймана Сойлу лысым, сообщает газета Cumhuriyet.
В 2020 году было начато расследование в отношении адвоката Тугая Бека, который назвал Сойлу «лысым». Беку было предъявлено обвинение в «оскорблении государственного служащего». Однако прокурор заявил о прекращении расследования.
Как пишет газета,  в отношении одного из клиентов Бека было начато дополнительное расследование также за то, что он назвал Сойлу лысым.
Выяснилось, что сообщения, опубликованные под #sensuskel (заткнись, лысый!),  становятся предметом  расследования,  которые обнаруживаются «виртуальным патрулем».
Ранее за аккаунтами в социальных сетях следили Управление по борьбе с киберпреступностью полиции и его отделения.
«Тот факт, что даже называя министра внутренних дел «лысым» можно стать предметом расследования, является четким показателем того, насколько сузились границы свободы выражения мнения», - сказал Бек.