Հունվարի 12-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը նամակ է հղել ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին՝ համապարփակ ներկայացնելով 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված լայնածավալ ռազմական հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ:
Նախարարն իր նամակում նշել է, որ համաշխարհային առողջապահական աննախադեպ ճգնաժամի պայմաններում, տարածաշրջանում տասնամյակներ տևած զինադադարի խախտմամբ պատերազմական գործողությունները հանգեցրել են մարդկային կյանքերի մեծաթիվ կորուստների, Արցախի բնիկ ազգաբնակչության լայնածավալ էթնիկ զտումների, կանխամտածված ավերածությունների, հայկական կրոնական և մշակութային հուշարձանների պղծման ու վանդալիզմի:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նամակում անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների խախտման դեպքերին՝ նշելով, որ հրադադարի հաստատումից ավելի քան մեկ ամիս հետո Ադրբեջանն իրականացրել է ռազմական գործողություններ Արցախի Հադրութի շրջանի երկու գյուղերի՝ Հին Թաղերի և Խծաբերդի ուղղությամբ: Նշվել է, որ ռազմական հարձակման ժամանակ Ադրբեջանի զինված ուժերը գերեվարել են 64 հայ զինծառայողի՝ խախտելով եռակողմ հայտարարությամբ հրադադարի պահպանման Ադրբեջանի պարտավորությունները:
Նամակում առանձնահատուկ ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարության 8-րդ հոդվածի ոչ լիարժեք իրականացումը, որով նախատեսվում է «ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու զոհվածների դիակների փոխանակում»: Շեշտվել է, որ Ադրբեջանը փաստացիորեն հրաժարվում է կատարել իր այս հանձնառությունը, ինչը միջազգային հումանիտար իրավունքի բացահայտ խախտում է:
Նախարար Այվազյանը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի ուշադրությունը հրավիրել է նաև մշակութային ժառանգության պահպանման ոլորտում միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցելու Ադրբեջանի դժկամության վրա:
«Տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղությանը կարելի է հասնել միայն հակամարտության համապարփակ լուծմամբ, որը կներառի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը` հիմնված Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման վրա»,- եզրափակում է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян 12-го января направил письмо генеральному секретарю ООН Антонио Гутеррешу, в котором представил ситуацию, созданную вследствие широкомасштабной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха 27 сентября 2020 г.
В своем письме министр отметил, что в условиях беспрецедентного мирового кризиса здравоохранения военные действия с нарушением длившегося десятилетия перемирия в регионе привели к многочисленным потерям человеческих жизней, широкомасштабным этническим чисткам коренного населения Арцаха, преднамеренным разрушениям, осквернению и вандализму армянских религиозных и культурных памятников.
В письме глава МИД Армении коснулся случаев нарушения Азербайджаном положений трехстороннего заявления 9 ноября, отметив, что через месяц после установления режима прекращения огня Азербайджан осуществил военные действия в направлении двух сел Гадрутского района Арцаха – Хин Тахер и Хцаберда.
Было отмечено, что во время военного наступления ВС Азербайджана взяли в плен 64 армянских военнослужащих, нарушив обязательства Азербайджана по соблюдению режима прекращения огня.
В письме особо подчеркивается неполное выполнение Азербайджаном 8-ой статьи трехстороннего заявления, предусматривающего «обмен военнопленными, заложниками и другими содержащимися лицами и телами погибших». Было подчеркнуто, что Азербайджан фактически отказывается выполнять свои обязательства, что является явным нарушением международного гуманитарного права.
Министр Айвазян обратил внимание генсека ООН на нежелание Азербайджана сотрудничать с международными организациями в сфере сохранения культурного наследия.
«Долгосрочный и стабильный мир в регионе можно достичь только всеобъемлющим решением конфликта, который будет включать в себя статус Нагорного Карабаха, основанный на реализации права народа Арцаха на самоопределение», - заключил министр ИД РА.