Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը կողմ է քվեարկել նախագահ Դոնալդ Թրամփի իմպիչմենթին: Այսպիսով Թրամփը դարձել է ԱՄՆ պատմության մեջ առաջին նախագահը, ով երկու անգամ իմպիչմենթի է ենթարկվել: Ներկայացուցիչների պալատը կողմ է քվեարկել իմպիչմենթի հոդվածի վավերացմանը, որով նախագահ Թրամփը մեղադրվում է հունվարի 6-ին Կապիտոլիումի անկարգությունների հետ կապված խռովություն հրահրելու մեջ: 232 կոնգրեսական կողմ է քվեարկել բանաձեւին: Ընդ որում, իմպիչմենթը պաշտպանել են 10 հանրապետականներ:
Այժմ խոսքը Սենատինն է: «Ամերիկայի ձայնը» նշում է, որ Սենատում հանրապետականների առաջնորդները քննարկում են իմպիչմենթի հարցն արդեն այս ուրբաթ՝ հունվարի 15-ին, վարույթ ընդունելու հնարավորությունը: Ավելի վաղ Սենատի մեծամասնության ղեկավար Միթչ Մաքքոնելը հայտարարել էր, որ չի կարող արտահերթ աշխատանքային նիստ նշանակել առանց բոլոր 100 սենատորների համաձայնության, իսկ հաջորդ հերթական նիստը նախատեսված է միայն երեքշաբթի օրը:
Սակայն Սենատում դեմոկրատների առաջնորդ Չակ Շումերը հիշեցրել է այն գործիքները, որոնք Մաքքոնելը կարող էր օգտագործել Սենատի նիստը շուտ գումարելու համար, եւ հորդորել է նրան անել դա՝ Ներկայացուցիչների պալատի առաջարկած իմպիչմենթի հոդվածը քննարկելու համար:
Ուրբաթ օրը Սենատը նախատեսում է, այսպես կոչված, «ձեւական» նիստ անցկացնել: Այսպիսի նիստերը սովորաբար շատ կարճ են լինում եւ օրենսդրական հարցեր դրանցում չեն լուծվում:

Палата представителей Конгресса проголосовала за импичмента президента Дональда Трампа. Таким образом, Трамп стал первым президентом в истории США, который дважды подвергался импичменту. Палата представителей проголосовала за утвердила статью импичмента, в которой президент Трамп обвиняется в подстрекательстве к мятежу в связи с беспорядками у Капитолия 6 января.  232 конгрессмена проголосовали за резолюцию.  При этом 10 республиканцев поддержали импичмент.
Теперь слово за Сенатом. Как отмечает «Голос Америки», лидеры республиканцев в Сенате обдумывают возможность начать разбирательство по импичменту уже в эту пятницу, 15 января. Ранее лидер сенатского большинства Митч Макконнелл заявил, что не может назначить внеочередное рабочее заседание без согласия всех 100 сенаторов, а следующее очередное заседание назначено только на вторник.
Однако лидер демократов  в Сенате Чак Шумер напомнил об инструментах, которые Макконнелл мог бы использовать для досрочного созыва Сената, и призвал его сделать это, чтобы рассмотреть статью импичмента, предложенную Палатой представителей.
В пятницу Сенат планирует провести так называемое «формальное» заседание. Такие заседания обычно бывают очень короткими, и законодательные вопросы на них не решаются.