Ադրբեջանի, Թուրքիայի եւ Պակիստանի արտաքին գործերի նախարարները պայմանավորվել են ակտիվացնել համագործակցությունը, հաղորդում է Anadolu-ն:
Նախարարի հայտարարության համաձայն, որն ընդունվել է Իսլամաբադում, Անկարան, Իսլամաբադը եւ Բաքուն պայմանավորվել են ակտիվացնել համատեղ ջանքերը «իսլամաֆոբիայի, խտրականության ու մահմեդական փոքրամասնությունների հետապնդումների դեմ պայքարում, մասնավորապես տարածաշրջանային եւ միջազգային ֆորումներում՝ խորը մտահոգություն հայտնելով մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների եւ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կապակցությամբ, որ տարբեր երկրներում իրականացվում են մահմեդական համայնքների դեմ»:
«Խորը մտահոգություն հայտնելով Ջամուում եւ Քաշմիրում մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների շարունակման միակողմանի գործողությունների եւ Ջամուի ու Քաշմիրի ժողովրդագրական կառուցվածքը փոխելու ջանքերի կապակցությամբ՝ նախարարները նաեւ հաստատել են իրենց սկզբունքային դիրքորոշումը Ջամուի եւ Քաշմիրի շուրջ վեճի խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ՝ համաձայն ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի համապատասխան դրույթների:
Նրանք նաեւ պայմանավորվել են աջակցել Կիպրոսի հիմնախնդրի արդարացի, կայուն, իրատեսական եւ փոխընդունելի, ինչպես նաեւ Էգեյան ծովի եւ արեւելյան Միջերկրական ծովի խնդիրների կարգավորմանը՝ միջազգային իրավունքի հիման վրա»:
Հայտարարության մեջ հիշատակվում է ղարաբաղյան հակամարտությունը, որի համատեքստում նախարարները աջակցություն են հայտնել «Ադրբեջանի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների վրա հիմնված հարաբերությունների կարգավորմանը»:

The foreign ministers of Azerbaijan, Turkey and Pakistan have agreed to intensify cooperation, Anadolu reported.
According to the foreign ministers’ statement adopted in Islamabad, Ankara, Islamabad and Baku have agreed to intensify joint efforts “in the fight against Islamophobia, discrimination and persecutions against Muslim minorities, particularly at regional and international forums, expressing deep concern about serious human rights violations and crimes against humanity that are being committed against Muslim communities in different countries.
They have also agreed to support a fair, sustainable, realistic and mutually acceptable settlement of the Cyprus issue, as well as the problems with the Aegean Sea and the Eastern Mediterranean on the basis of international law.”
The statement also recalls the Nagorno-Karabakh conflict, in the context of which the ministers have expressed support “to the normalization of relations based on the sovereignty, territorial integrity and internationally recognized borders of Azerbaijan.”