Տնտեսության անկումն ունեցել է 12 տարում աննախադեպ ցուցանիշ, եւ չնայած իշխանությունները խոսում են 8 տոկոսի մասին, իրական անկումն ավելի մեծ է, իսկ փոքր եւ միջին բիզնեսի ոլորտում այն ընդհանրապես կազմել է 20-30 տոկոս: Այս մասին հունվարի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՅԴ տնտեսական հետազոտությունների բյուրոյի ղեկավար, տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը:
Նրա խոսքով՝ ինչ-որ ձեւով կարողացել են ջրի երեսին մնալ հանքարդյունաբերությունը եւ բանկային ոլորտը, որոնց միջոցով կատարվել են Կառավարության աջակցության ծրագրերը: «2019 թվականին աղքատության մակարդակը բարձրացել էր 3 տոկոսով, եւ այս միտումը կշարունակվի, քանի որ համապատասխան քաղաքականություն չի տարվում: 2021 թվականին սննդամթերքի առումով գնաճ կլինի, մասնավորապես՝ կթանկանան ալյուրը, բանջարեղենը, մրգերը, յուղերը, թռչնամիսը: Պատճառներից մեկը ԵՏՄ երկրներ ներմուծվող ավելի քան 700 անուն ապրանքների մաքսատուրքերի 1-4 տոկոսով բարձրացումն է: Մեկ այլ պատճառ է դրամի դեւալվացիան եւ պետության կողմից կանխատեսումների բացակայությունը: Վերջինը հանգեցնում է նրան, որ բիզնեսն իր համար անվտանգության բարձիկ ստեղծելով՝ ստիպված է իր ծախսերը հաշվարկել 1 դոլարի դիմաց 550 դրամ փոխարժեքով, մինչդեռ իրապես դոլարը հիմա արժե 525 դրամ: Եթե դրամի փոխարժեքն ընկնում է 7-8 տոկոսով, ապա հաշվարկները կատարվում են ելնելով 15 տոկոսանոց անկումից: Գնաճի է բերել նաեւ բիզնեսի համար գազի սակագների բարձրացումը: Էլեկտրաէներգիայի գների բարձրացումը կհանգեցնի արտադրության լրացուցիչ թանկացման: Այս ամենը նշանակում է անգամ ԵՏՄ շրջանակում հայկական արտադրության մրցունակության կորուստ, մենք Միության անդամ երկրների շարքում ունենք ամենաթանկ էներգակիրները: Պարենամթերքային խնդիրները բարդանում են նաեւ Ղարաբաղում գյուղատնտեսական հողերի կորստով, ինչպես նաեւ ՀԷԿ-երի տեսքով էլեկտրաէներգիայի էժան աղբյուրի կորստով, որոնք ապահովում էին ամբողջ պահանջարկի 5 տոկոսը: Դրանից բացի, զգալիորեն կկրճատվեն Ղարաբաղի բյուջեի եկամուտները՝ նաեւ հանքերի կորստի հետեւանքով»,- նշեց Պարսյանը:
Փորձագետի պարզաբանմամբ՝ երկրում ֆինանսական ծանր վիճակը պայմանավորված է նաեւ այն հանգամանքով, որ համավարակի բռնկման սկզբում Հայաստանի իշխանությունները 2-3 ամսում ծախսեցին արժեքավոր ռեսուրսը, որը հիմա է անհրաժեշտ, եւ որը հիմա հայթայթելու աղբյուր չկա, իսկ օտարերկրյա վարկատուները պահանջում են հարկել անգամ առողջապահության եւ կրթության ոլորտները: «Այս ֆոնին պետական պարտքը կմեծանա մինչեւ 7,5 մլրդ դոլարով: Հայաստանը ժամանակին բանկերին տալիս էր 1 մլրդ դոլար գումարի երաշխիքներ՝ Ղարաբաղում ծրագրերի ֆինանսավորման համար, այդ թվում՝ ՀԷԿ-երի նախագծերի կառուցման համար: Եթե բանկերը չկարողանան այս փողը վերադարձնել, ապա պետությունն է ստիպված լինելու կատարել իր պարտավորությունները, այսինքն՝ պարտքը կավելանա կոնկրետ այս գումարի չափով: Իսկ կապիտալ ծախսերի կրճատման դեպքում մենք կարգելակենք երկարաժամկետ զարգացումը, ինչը կդառնա դանդաղ գործող ական: Ճգնաժամի եւ ժամկետանց վարկերի աճի ֆոնին որոշ կազմակերպություններ կփորձեն օգտվել իրավիճակից եւ հարստանալ՝ էժան գներով գնելով գրավադրված անշարժ գույքը, որ երկարաժամկետ հեռանկարում ավելի թանկ վաճառեն: Խոսքը թանկարժեք անշարժ գույքի մասին է: Այսինքն՝ տեղի կունենա կապիտալի վերաբաշխում: Պետությունն առայժմ սրան պասիվ կերպով է հետեւում, ավելին՝ խոշոր կապիտալի համար շահութահարկը նվազեցնում է»,- շեշտեց նա:
Փորձագետի խոսքով՝ Հայաստանը պետք է անցնի դրամավարկային եւ հարկաբյուջետային քաղաքականության առաջընթաց համակարգի ներդրման: «Հարուստները պետք է ավելի շատ վճարեն: Հարկային մուտքերը կարելի է ապահովել բանկերի, դեպոզիտների, հանքարդյունաբերության, էներգետիկ ոլորտների միջոցով: Ընդհանրապես տնտեսական իրավիճակն առաջին հերթին կախված է քաղաքական կայունությունից, ուստի արտահերթ ընտրությունների մասին հայտարարությունները կարող են հանգեցնել նաեւ ներդրումների սառեցմանը»,- ամփոփեց Սուրեն Պարսյանը:

Спад в экономике имел беспрецедентный показатель за 12 лет, и, несмотря на то, что власти говорят о 8%, реальный спад еще больше, а в сфере малого и среднего бизнеса он вообще составил 20-30%. Об этом на встрече с журналистами 15 января заявил руководитель бюро экономических исследований АРФ Дашнакцутюн, экономист Сурен Парсян.
По его словам, кое-как смогли остаться на плаву горнодобывающая промышленность и банковская сфера, через которые реализовывались программы поддержки Правительства. «В 2019 году уровень бедности повысился на 3%, и эта тенденция продолжится, поскольку не ведется соответствующая политика. По части продовольствия в 2021 году будет иметь место рост цен, в частности, подорожают мука, овощи, фрукты, масла, курятина. Одной из причин является повышение таможенных пошлин на 1-4% на импорт более 700 наименований товаров в страны ЕАЭС. Другая причина – девальвация драма и отсутствие прогнозных данных от государства. Последнее приводит к тому, что бизнес, создавая для себя подкушу безопасности, вынужден рассчитывать свои расходы по курсу 550 драмов за 1 доллар, тогда как реально доллар сейчас стоит 525 драмов. Если курс дарма падает на 7-8%, то расчеты делаются исходя из 15%-го падения. К росту цен привело также повышение тарифов на газ для бизнеса. Повышение цен на электроэнергию приведет к дополнительному подорожанию производства. Все это означает потерю конкурентоспособности армянского производства даже в рамках ЕАЭС, где у нас самые дорогие энергоносители среди всех стран-участниц Союза. Продовольственные проблемы осложнятся еще и потерями сельскохозяйственных земель в Карабахе, а также утратой дешевого источника электроэнергии в виде ГЭС, которые обеспечивали 5% от всего спроса. Кроме того, существенно сократятся доходы бюджета Карабаха в результате также потери рудников», - отметил Парсян.
Эксперт пояснил, что сложная финансовая ситуация в стране связана еще и с тем, что в начале вспышки пандемии власти Армении за 2-3 месяца растратили ценный ресурс, который нужен сейчас, и их теперь неоткуда взять, а иностранные кредиторы требуют обложить налогами даже сферу здравоохранения и образования. «На этом фоне госдолг увеличился до 7,5 млрд. долларов. Армения в свое время давала гарантии банкам на сумму 1 млрд. долларов для финансирования программ в Карабахе, в том числе проектов по строительству ГЭС. Если банки эти деньги не смогут вернуть, то государство вынуждено будет выполнить свои обязательства, то есть долг увеличится именно на эту сумму. В случае же сокращения финансирования капитальных расходов мы затормозим долгосрочное развитие, что становится миной замедленного действия. На фоне кризиса и роста просроченных кредитов некоторые организации попытаются воспользоваться ситуацией и разбогатеть, скупая заложенную недвижимость по заниженным ценам с тем, чтобы в долгосрочной перспективе их продать дороже. Речь идет о дорогостоящей недвижимости. То есть произойдет перераспределение  капитала. Государство пока за этим пассивно наблюдает, более того, для крупного капитала снижает налог на прибыль», - подчеркнул он.
По словам эксперта, Армения должна перейти к прогрессивной системе ведения денежно-кредитной и налогово-бюджетной политики. «Богатые должны платить больше. Налоговые поступления можно обеспечить через банки, депозиты, горнорудную отрасль, сферу энергетики. В целом экономическая ситуация зависит, в первую очередь, от политической стабильности, поэтому заявления о досрочных выборах могут привести еще и к заморозке инвестиций», - заключил Сурен Парсян.