Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ստորագրած հայտարարության մեջ նշվում է միայն, որ Ռուսաստանն ապահովում է Ադրբեջանից Նախիջեւան ճանապարհների անվտանգությունը, սակայն ոչ ոք չի խոսում Հայաստանից Ադրբեջանի տարածքով ճանապարհների անվտանգության երաշխիքների մասին: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 15-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի պատասխանատու, տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը:
Նա նկատեց, որ խոսակցություններ կան, որ Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղային հաղորդակցության հնարավորություն կունենա, եւ խոսքը Երեւան-Մեղրի-Բաքու-Ռուսաստան երկաթգծի մասին է, սակայն խոսք չկա ավելի շահավետ ՝ Իջեւանի եւ Ղազախի միջով ուղղության մասին: «Երկու դեպքում կպահանջվեն լուրջ ներդրումներ մի քանի հարյուր մլն դոլարի չափով: Այդ ֆոնին Ադրբեջանին հետաքրքրում է Մեղրիի միջով ավտոմոբիլայի ճանապարհի արագ կառուցումը, որն ավելի շահավետ կլինի, քան Հայաստանի համար երկաթգիծը: Բացի այդ, ո՛չ Ադրբեջանը, ո՛չ Իրանը տնտեսական տեսանկյունից շահագրգռված չեն Նախիջեւանի միջով երկաթուղային բեռնափոխադրումների հարցում»,-հավելեց փորձագետը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տնտեսական փոխգործակցութանը, ինչպես հիշեցրեց Պարսյանը, ադրբեջանական տնտեսությունն 90 տոկոսով կախված է նավթից, իսկ մնացած մասը՝ գյուղատնտեսությունից, որը, հաշվի առնելով էներգակիրների ավելի ցածր գները, ավելի մրցակցային է: «Դա հարված կհասցնի տեղական արտադրողներին: Նախքան նման քայլերի դիմելը պետք է բիզնեսին նախապատրաստել, օրինակ, արտոնությունների ճանապարհով: Բացի այդ, պետք է ապահովել երկարաժամկետ կանխատեսելիությունը»,-եզրափակեց Պարսյանը:

The statement signed by Armenia, Russia and Azerbaijan states that Russia will only ensure road safety for those traveling from Azerbaijan to Nakhchivan, but nobody talks about the guarantees for road safety for those traveling from Armenia through the territory of Azerbaijan. This is what representative of the Office for Economic Research of the Bureau of the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun political party, economist Suren Parsyan told reporters today.
Parsyan noted that there are talks about Armenia having an opportunity for railway communication through the territory of Azerbaijan, and this concerns the Yerevan-Meghri-Baku-Russia railway, but there is nothing mentioned about a more favorable direction, that is, the road through Ijevan and Ghazakh. “In both cases, several hundreds of millions of dollars will need to be invested. On the backdrop of this, Azerbaijan is interested in the rapid construction of a road through Meghri that will be more favorable than the railway for Armenia. In addition, from the economic perspective, neither Azerbaijan nor Iran is interested in the railway transfers through Nakhchivan,” the analyst added.
As far as economic cooperation between Armenia and Azerbaijan is concerned, as Parsyan recalled, 90% of Azerbaijani economy is dependent on oil, and the rest on agriculture which, taking into consideration the lower prices of power generators, is more competitive. “This will deal a blow to local producers in Armenia. The government has to prepare businesses before taking such steps and ensure long-term predictability,” Parsyan concluded.