Գործողության հեռավոր շառավղով ՄիԳ-31ԲՄ որսող կործանիչներ են տեղակայվել Նոր Երկիր արշիպելագում՝ Արկտիկայում մարտական հերթապահության համար, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»՝ վկայակոչելով Հյուսիսային նավատորմի մամուլի ծառայությանը:
Նշվում է, որ ՄիԳ-31ԲՄ-ի անձնակազմերին ընդգրկել են արշիպելագի օդային տարածքում Ռուսաստանի պետական սահմանների պահպանության հերթապահության մեջ:
ՌԴ Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի հրամանատար, ծովակալ Սերգեյ Ավակյանցն ավելի վաղ հայտնել էր, որ գործողության հեռավոր շառավղով Միգ-31 որսող կործանիչները տեղակայված են Անադիրում (Չուկոտկա) Արկտիկայում մարտական հերթապահության համար:
Անադիրը քաղաք է Ռուսաստանի ծայր հյուսիս-արեւելքում, Չուկոտյկայի ինքնավար շրջանի վարչական կենտրոնն է: Արեւելքում Չուկոտկան ծովային սահման ունի ԱՄՆ-ի հետ:
ՄիԳ-31-ը գործողության հեռավոր շառավղով գերձայնային կործանիչ է, որը նախատեսված է երկարատեւ պարեկման եւ բարձր թռչող հետախուզական օդանավերի, ռազմավարական ռմբակոծիչների եւ ցածր թռչող թիրախների դեմ պայքարելու համար: Օդանավը կարող է միաժամանակ խոցել 6 եւ ուղեկցել մինչեւ 10 օդային թիրախների:
Ռուսաստանի զինված ուժերը արդիականացված ՄիԳ-31ԲՄ օդանավեր է ստանում: «Ինտերֆաքսը» հայտնում է, որ այս օդանավը ՄիԳ-31Կ մոդիֆիկացիայով դարձել է «Դաշույն» հրթիռային համալիրի՝ հիպերձայնային զենքի առաջին ավիացիոն կրողը:
2020, 2019 եւ 2018 թվականներին Անադիրում զորավարժությունների ժամանակ վերատեղակայվել են Տու-160 ռուսական ռազմավարական ռմբակոծիչները:

Истребители-перехватчики дальнего радиуса действия МиГ-31БМ размещены на архипелаге Новая Земля для боевого дежурства в Арктике, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на пресс-службу Северного флота в субботу.
Отмечается, что экипажи МиГ-31БМ заступили на дежурство по охране государственной границы России в воздушном пространстве на архипелаге.
Ранее командующий Тихоокеанским флотом РФ адмирал Сергей Авакянц сообщил, что истребители-перехватчики дальнего радиуса действия МиГ-31 размещены в Анадыре (Чукотка) для боевого дежурства в Арктике.
Анадырь - город на крайнем северо-востоке России, административный центр Чукотского автономного округа. Чукотка на востоке имеет морскую границу с США.
МиГ-31 - сверхзвуковой истребитель-перехватчик дальнего радиуса действия, предназначен для длительного патрулирования и борьбы с высотными разведывательными самолетами, стратегическими бомбардировщиками и низколетящими целями. Самолет способен одновременно поражать шесть и сопровождать до 10 воздушных целей.
Вооруженные силы России получают модернизированные самолеты МиГ-31БМ. Как сообщал «Интерфакс», этот самолет в модификации МиГ-31К стал первым авиационным носителем гиперзвукового оружия - ракетного комплекса «Кинжал».
В 2020, 2019 и 2018 годах в Анадырь в ходе учений перебазировались российские стратегические бомбардировщики Ту-160.