Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հեռախոսազրույց է ունեցել իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, շաբաթ օրը հաղորդել է Ադրբեջանի ղեկավարի մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Պետությունների ղեկավարները քննարկել են Աղդամում ռուս-թուրքական դիտորդական կենտրոնի աշխատանքի առաջիկա մեկնարկը` նշելով, որ կենտրոնի գործունեությունը ծառայելու է երկարաժամկետ խաղաղության ապահովմանը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Ալիեւը Էրդողանին տեղեկացրել է Բաքվի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում իրականացվող վերակառուցման աշխատանքների մասին՝ «գոհունակություն հայտնելով այս գործընթացում թուրքական ընկերությունների ակտիվ մասնակցության համար»: «Թուրքիայի նախագահն ընդգծել է, որ իր երկիրը կշարունակի աջակցել Ադրբեջանին: Նախագահ Ալիեւը երախտագիտություն է հայտնել դրա համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հունվարի 15-ին հայտարարել է, որ դիտորդական կենտրոնում կծառայեն Ռուսաստանից եւ Թուրքիայից 60-ական զինվորականներ:

The leaders discussed the imminent start of the work of the joint Russian-Turkish monitoring center, noting that the activities of the center will serve to ensure long-term peace.
Aliyev briefed Erdogan on the reconstruction work being carried out in the territories that came under Baku's control, expressing satisfaction with the active participation of Turkish companies in this process.
The President of Turkey noted that his country will continue to support Azerbaijan. President Aliyev expressed gratitude for this.
Turkish FM Mevlut Cavusoglu said on January 15 that 60 military men from Russia and Turkey will serve in the monitoring center.