Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հեռախոսազրույց է ունեցել իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, շաբաթ օրը հաղորդել է Ադրբեջանի ղեկավարի մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Պետությունների ղեկավարները քննարկել են Աղդամում ռուս-թուրքական դիտորդական կենտրոնի աշխատանքի առաջիկա մեկնարկը` նշելով, որ կենտրոնի գործունեությունը ծառայելու է երկարաժամկետ խաղաղության ապահովմանը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Ալիեւը Էրդողանին տեղեկացրել է Բաքվի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում իրականացվող վերակառուցման աշխատանքների մասին՝ «գոհունակություն հայտնելով այս գործընթացում թուրքական ընկերությունների ակտիվ մասնակցության համար»: «Թուրքիայի նախագահն ընդգծել է, որ իր երկիրը կշարունակի աջակցել Ադրբեջանին: Նախագահ Ալիեւը երախտագիտություն է հայտնել դրա համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հունվարի 15-ին հայտարարել է, որ դիտորդական կենտրոնում կծառայեն Ռուսաստանից եւ Թուրքիայից 60-ական զինվորականներ:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев провел телефонный разговор со своим турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом, сообщает в субботу пресс-служба азербайджанского лидера, передает ТАСС
«Главы государств обсудили скорое начало работы совместного российско-турецкого мониторингового центра в Агдаме, отметив, что деятельность центра послужит делу обеспечения долгосрочного мира», - говорится в сообщении.
Алиев проинформировал Эрдогана о работах по реконструкции, которые проводятся на перешедших под контроль Баку территориях, «выразив удовлетворение активным участием турецких компаний в этом процессе». «Президент Турции подчеркнул, что его страна и далее будет поддерживать Азербайджан. Президент Алиев выразил благодарность за это», - отмечается в сообщении.
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил 15 января, что в мониторинговом центре будут служить по 60 военных из России и Турции.