ԱՄՆ բոլոր 50 նահանգները պատրաստության վիճակի են բերվել Ջո Բայդենի երդմնակալության նախաշեմին՝ կապված այս հանգստյան օրերին հնարավոր անկարգությունների հետ, հայտնում է BBC-ն։
Ազգային գվարդիայի զորքերը երկրի ամբողջ տարածքից ուղեւորվում են Վաշինգտոն, որպեսզի կանխեն հունվարի 6-ի բռնությունները:
ՀԴԲ-ն նախազգուշացրել է ԱՄՆ 50 նահանգների բոլոր մայրաքաղաքներում Դոնալդ Թրամփի կողմնակիցների հնարավոր զինված երթերի մասին:
Անվտանգության ռեժիմի խստացման պայմաններում բարիկադներ են շարվում մայրաքաղաքի փողոցներում:
Բայդենի թիմն արդեն ամերիկացիներին հորդորել է չայցելել մայրաքաղաք COVID-19 համավարակի պատճառով, իսկ տեղական պաշտոնյաները ասում են, որ բնակիչները պետք է հեռավար դիտեն երդմնակալության արարողությունը:
Ակնկալվում է, որ կիրակի օրը ցուցարարների ուշադրության կենտրոնում կլինի այն բանից հետո, երբ հունվարի 17-ին զինված ցույցեր, ինչպես նաեւ երդմնակալության օրը դեպի Վաշինգտոն երթ կատարելու կոչեր են հնչել իշխանամետ եւ ծայրահեղ աջակողմյան ցանցերի հաղորդագրություններում:

Все 50 штатов США и округ Колумбия находятся в состоянии готовности в связи с возможными беспорядками в эти выходные, в преддверии инаугурации избранного президента Джо Байдена в среду, передает BBC.
Войска Национальной гвардии со всей страны направляются в Вашингтон, чтобы предотвратить повторение насилия, которое произошло 6 января.
ФБР предупредило о возможных вооруженных шествиях сторонников Дональда Трампа во всех 50 столицах штатов.
Национальный торговый центр в Вашингтоне закрыт.
Баррикады выстраиваются на улицах столицы в условиях ужесточения режима безопасности.
Команда Байдена уже призывала американцев не ездить в столицу из-за пандемии COVID-19, а местные чиновники заявили, что жители должны наблюдать за инаугурацией в дистанционном режиме.
Ожидается, что воскресенье будет в центре внимания протестующих, после того, как в сообщениях проправительственных и ультраправых онлайн-сетях озвучивались призывы к вооруженным демонстрациям 17 января, а также маршу в Вашингтоне в день самой инаугурации.