ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը հայտարարել է, որ «խորը հիասթափված է» Մեքսիկայի որոշմամբ երկրի պաշտպանության նախկին նախարար Սալվադոր Սիենֆուեգոսի գործով հետաքննությունը դադարեցնելու մասին, որին առաջադրվել էին մեղադրանքներ հզոր նարկոկարտելի հետ կապեր ունենալու առնչությամբ, հաղորդում է Reuters-ը:
ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունում ընդգծել են, որ Սիենդուեգոսի նկատմամբ հետաքննությունը դադարեցնելու մասին որոշումը, որը հրապարակավ սատարել է նաեւ Մեքսիկայի նախագահ ՄԱնուել Լոպես Օբրադորը, սպառնում է ԱՄՆ-ի եւ Մեքսիկայի միջեւ անվտանգության ոլորտում ռազմավարական հարաբերությունների լարվածությամբ:
Հիշեցնենք, որ Սիենֆուեգոսը, որը զբաղեցրել է Մեքսիկայի ՊՆ-ի պաշտոնը 2012-2018 թվականներին, ձերբակալվել է անցած տարվա հոկտեմբերին Լոս Անջելեսի օդանավակայանում ազդեցիկ նարկոկարտելի հետ կապեր ունենալու մեղադրանքով:
ԱՄՆ դատախազությունը փակել է նախկին նախարարի գործը՝ նրան հայրենիք վերադարձնելով այնտեղ մեղադրանքները հետաքննելու համար:

Министерство юстиции США заявило, что оно «глубоко разочаровано» решением Мексики прекратить расследование по делу экс-министра обороны Сальвадора Сиенфуэгоса, которому были предъявлены обвинения в связях с могущественным наркокартелем, передает Reuters.
Минюст США подчеркнул, что решение о прекращении расследования в отношении Сиенфуэгоса, которое публично поддержал также президент Мексики Мануэль Лопес Обрадор, грозит напряжением стратегических отношений в сфере безопасности между США и Мексикой.
Напомним, что Сиенфуэгос, который служил на посту министра обороны Мексики с 2012 по 2018 гг., был арестован в октябре прошлого года в Лос-Анджелесском аэропорту по обвинению в связях с влиятельным наркокартелем.
Прокуратура США закрыла дело экс-министра, вернув его на родину для расследования по данным обвинениям.