ՀԴԲ-ն հետաքննում է՝ ցուցաբելե՞լ են արդյոք օտարերկրյա կառավարությունները, կազմակերպությունները կամ մասնավոր անձինք ֆինանսական աջակցություն ծայրահեղականներին, որոնք օգնել են պլանավորել եւ իրականացնել հարձակումները Կապիտոլիումի վրա հունվարի 6-ին, NBC News-ին հայտնել են ՀԴԲ-ի աղբյուրները:
Հետաքննության շրջանակում կառույցն ուսումնասիրում է բիթքոյններով 500 հազար դոլարի չափով վճարումները, ըստ էության, ֆրանսիացի քաղաքացուն, առանցքային դերակատարներին եւ խմբավորումներին նախքան անկարգությունները, հայտնել են աղբյուրները: Այդ վճարումները փաստաթղթավորվել են եւ տեղադրվել Համացանցում այդ շաբաթ ընկերության կողմից, որը վերլուծում է կրիպտոարժույթի փոխանցումներ: Բիթքոյններով վճարումները կարող են հետապնդվել, քանի որ դրանք փաստաթղթավորված են հանրային հաշվապահական գրքում:
Բացի այդ, այս շաբաթ ՀԴԲ-ի, ազգային անվտանգության նախարարության եւ տարբեր դաշնային ոստիկանական բաժինների կողմից հրապարակված սպառնալիքների համատեղ գնահատման մեջ նշված է, որ հունվարի 6-ի անկարգություններից հետո «ռուս, իրանցի եւ չինացի ազդեցիկ անձինք օգտվել են նարատիվներն ամրապնդելու հնարավորությունից՝ ի աջակցություն սեփական քաղաքական շահերի նախագահական իշխանությունը փոխանցելու շրջանում»:

ФБР расследует, оказывали ли иностранные правительства, организации или частные лица финансовую поддержку экстремистам, которые помогли спланировать и осуществить нападение на Капитолий 6 января, сообщили NBC News источники в ФБР.
В рамках расследования ведомство изучает выплаты в размере 500 тыс. долларов в биткоинах, по всей видимости, французского гражданина, ключевым фигурам и группировкам непосредственно перед беспорядками, сообщили источники. Эти платежи были задокументированы и размещены в Интернете на этой неделе компанией, которая анализирует криптовалютные переводы. Латежи в биткоинах могут быть отслежены, потому что они задокументированы в публичной бухгалтерской книге.
Кроме того, в совместной оценке угроз, опубликованной на этой неделе ФБР, Министерством национальной безопасности и различными другими федеральными и окружными полицейскими агентствами, было отмечено, что после беспорядков 6 января, «российские, иранские и китайские влиятельные лица воспользовались возможностью усилить нарративы в поддержку своих политических интересов в период перехода к президентской власти».