ՀԴԲ-ն հետաքննում է՝ ցուցաբելե՞լ են արդյոք օտարերկրյա կառավարությունները, կազմակերպությունները կամ մասնավոր անձինք ֆինանսական աջակցություն ծայրահեղականներին, որոնք օգնել են պլանավորել եւ իրականացնել հարձակումները Կապիտոլիումի վրա հունվարի 6-ին, NBC News-ին հայտնել են ՀԴԲ-ի աղբյուրները:
Հետաքննության շրջանակում կառույցն ուսումնասիրում է բիթքոյններով 500 հազար դոլարի չափով վճարումները, ըստ էության, ֆրանսիացի քաղաքացուն, առանցքային դերակատարներին եւ խմբավորումներին նախքան անկարգությունները, հայտնել են աղբյուրները: Այդ վճարումները փաստաթղթավորվել են եւ տեղադրվել Համացանցում այդ շաբաթ ընկերության կողմից, որը վերլուծում է կրիպտոարժույթի փոխանցումներ: Բիթքոյններով վճարումները կարող են հետապնդվել, քանի որ դրանք փաստաթղթավորված են հանրային հաշվապահական գրքում:
Բացի այդ, այս շաբաթ ՀԴԲ-ի, ազգային անվտանգության նախարարության եւ տարբեր դաշնային ոստիկանական բաժինների կողմից հրապարակված սպառնալիքների համատեղ գնահատման մեջ նշված է, որ հունվարի 6-ի անկարգություններից հետո «ռուս, իրանցի եւ չինացի ազդեցիկ անձինք օգտվել են նարատիվներն ամրապնդելու հնարավորությունից՝ ի աջակցություն սեփական քաղաքական շահերի նախագահական իշխանությունը փոխանցելու շրջանում»:

The FBI is investigating whether foreign governments, organizations or individuals provided financial support to extremists who helped plan and execute the January 6 attack on the Capitol, one current and one former FBI official told NBC News, the latter reported.
As part of the investigation, the bureau is examining payments of $500,000 in bitcoin, apparently by a French national, to key figures and groups in the alt-right before the riot, the sources said. Those payments were documented and posted on the web this week by a company that analyzes cryptocurrency transfers. Payments of bitcoin, a cryptocurrency, can be traced because they are documented on a public ledger.
Separately, a joint threat assessment issued this week by the FBI, the Department of Homeland Security and various other federal and D.C.-area police agencies noted that since the Jan. 6 riot, "Russian, Iranian, and Chinese influence actors have seized the opportunity to amplify narratives in furtherance of their policy interest amid the presidential transition."