Իրանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Սայեդ Հաթիբզադեն հայտարարել է, որ Թեհրանը պաշտոնապես նախազգուշացնում է ԱՄՆ-ին, որ հայց կներկայացնի ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարան, եթե Վաշինգտոնը շարունակի անօրինական գործողություններն ընդդեմ իրանցի դիվանագետների, հաղորդում է Tasnim-ը:
Հաթիբզադեի խոսքով՝ Իրանը հրապարակել է պաշտոնական հուշագիր այդ կապակցությամբ եւ ներկայացրել այն Թեհրանում Շվեյցարիայի դեսպանատան միջոցով, որը ներկայացնում է Իրանում ԱՄՆ-ի շահերը:
«Այդ հուշագրում ամերիկյան կողմը նախազգուշացվել է, որ Իրանը ԱՄՆ-ի դեմ հայց կներկայացնի Միջազգային դատարանին, եթե Վաշինգտոնը չդադարի իր անօրինական գործողություններն ընդդեմ իրանցի դիվանագետների միջազգային կազմակերպություններում, ինչպես ՄԱԿ-ը, Համաշխարհային բանկը եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, որոնց գլխավոր գրասենյակները տեղակայված են ԱՄՆ տարածքում»,-ասել է մամուլի քարտուղարը:
«ԱՄՆ-ի կառավարությունն արդեն վաղուց, խախտելով միջազգային իրավունքը, բազմաթիվ սահմանափակումներ է կիրառում իրանցի դիվանագետների եւ նրանց ընտանիքի անդամների նկատմամբ ԱՄՆ-ի միջազգային կազմակերպություններում, եւ այդ գործողությունները խախտել են ու դժվարացրել են Իրանի եւ մի շարք այլ երկրների դիվանագետների աշխատանքը»,-ընդգծել է ԻԻՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը:

Iran’s Foreign Ministry spokesman said Tehran has officially warned the US that it will bring a lawsuit with the International Court of Justice (ICJ) if Washington continues illegal actions against the Iranian diplomats, Tasnim reported.
In a statement, Saeed Khatibzadeh said Iran has issued an official memorandum in that regard and submitted it through the Tehran embassy of Switzerland, which represents US interests in Iran.
“In this memo, the American side has been warned that Iran will bring the US to the International Court of Justice if Washington fails to stop its illegal actions against Iranian diplomats at international organizations such as the United Nations, the World Bank and the International Monetary Fund (IMF) whose headquarters are located on US soil,” the spokesman said.
“It has been a long time that the US government has, in breach of international law, imposed many restrictions on Iranian diplomats and their families at international organizations in the Unties States, and these actions have disrupted and obstructed the performance of diplomats of Iran and several other countries,” he added.