Բրազիլիայի Բայիա նահանգի կառավարությունը դիմել է երկրի Գերագույն դատարան ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի ներկրումն եւ գրանցումը թույլ տալու խնդրանքով, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ հղում անելով Antagonista թերթին:
«Ցավոք, Բրազիլիայի սանիտարական հսկողության ազգային կարգավորիչը պնդում էր իր ոչ ճկուն դիրքորոշման վրա… Հուսով ենք, որ երկրի բարձր ատյանների դատարանները պակաս կտրված են իրականությունից եւ արագ կպատասխանեն մեր հասարակությանը»,-պարբերականը մեջբերում է նահանգի առողջապահության նախարարության ղեկավար Ֆաբիու Վիլաս-Բոասի խոսքերը:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ երկրի Anvisa կարգավորիչը մերժել է ռուսական պատվաստանյութը գրանցելու դիմումն արտահերթ օգտագործման մասին: Սակայն նշվում է, որ Բրազիլիայում «Սպուտնիկ V»-ի գրանցումը մերժելու մասին տեղեկատվությունը հավաստի չէ, ինչը ստանդարտ ընթացակարգ է եւ չի նշանակում գրանցման մերժում:

Правительство бразильского штата Баия обратилось в Верховный суд страны с просьбой разрешить импорт и регистрацию вакцины «Спутник V», сообщает РИА Новости со ссылкой на газету Antagonista.
«К сожалению, Anvisa (Национальный регулятор по санитарному надзору Бразилии - ред.) настаивает на своей негибкой позиции... Надеемся, что суды высших инстанций страны менее оторваны от реальности и дадут быстрый ответ нашему обществу», - приводит издание слова главы Минздрава штата Фабиу Вилас-Боаса.
Ранее сообщалось, что регулятор Anvisa отклонил запрос Российского фонда прямых инвестиций (РФПИ) и компании Uniao Quimica в регистрации вакцины «Спутник V» для экстренного применения. Как пояснил РФПИ, информация об отказе регистрации вакцины «Спутник V» в Бразилии является недостоверной: регулятор запросил дополнительную информацию, что является стандартной процедурой и не означает отказа в регистрации.