2020 թվականին Չինաստանի տնտեսական աճի տեմպերը նոր կորոնավիրուսի համավարակի բացասական ազդեցության ֆոնին վերջին ավելի քան 40 տարում նվազագույնն են եղել՝ կազմելով 2,3 տոկոս: Այս մասին երկուշաբթի հայտնել է Չինաստանի պետական վիճակագրական վարչությունը:
Մամուլի ասուլիսում տարածված զեկույցում հստակեցվում է, որ Չինաստանի տնտեսության վերականգնմանը զուգահեռ ՀՆԱ աճը IV եռամսյակում կազմել է 6,5 տոկոս: 2019 թվականի հոկտեմբեր-դեկտեմբերին համապատասխան ցուցանիշը կազմել էր 6 տոկոս, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Հրապարակված փաստաթղթի համաձայն՝ անցած տարում Չինաստանի տնտեսության ծավալները գերազանցել են 101,59 տրլն յուանը (ընթացիկ փոխարժեքով շուրջ 15,66 տրլն դոլար): Նշված ժամանակահատվածում ագրարային հատվածը մեծացել է 3 տոկոսով, մինչեւ 7,77 տրլն յուան (մոտ 1,19 տրլն դոլար), արդյունաբերությունը՝ 2,6 տոկոսով, մինչեւ 38,42 տրլն յուան (5,92 տրլն դոլար), սպասարկման ոլորտը՝ 2,1 տոկոսով, մինչեւ 55,39 տրլն յուան (8,54 տրլն դոլար):
Չինաստանի ՀՆԱ աճի տեմպերն աստիճանաբար նվազում են: 2017 թվականին այն կազմել է 6,8 տոկոս, 2018-ին նվազել է մինչեւ 6,6 տոկոսի, իսկ 2019-ին, երբ երկրի տնտեսության ծավալը կազմել է 98,65 տրլն յուան (շուրջ 15 տրլն դոլար), մինչեւ 6 տոկոսի: Դինամիկան 2020 թվականի ցուցանիշից ցածր է եղել վերջին անգամ 1976 թվականին, այդ ժամանակ այն կազմել էր մինուս 1,6 տոկոս:

Темпы экономического роста Китая в 2020 году на фоне негативного воздействия пандемии нового коронавируса оказались минимальными за последние более чем 40 лет, составив 2,3%. Об этом сообщило в понедельник Государственное статистическое управление КНР.
Как уточняется в докладе, распространенном на пресс-конференции, по мере восстановления китайской экономики рост ВВП за IV квартал составил 6,5%. В октябре - декабре 2019 года соответствующий показатель составил 6%, передает ТАСС.
Согласно опубликованному документу, масштабы экономики Китая за минувший год превысили 101,59 трлн юаней (примерно $15,66 трлн по текущему курсу). Аграрный сектор за указанный период увеличился на 3%, до 7,77 трлн юаней (около $1,19 трлн), промышленность - на 2,6%, до 38,42 трлн юаней ($5,92 трлн), сфера услуг - на 2,1%, до 55,39 трлн юаней ($8,54 трлн).
Темпы роста ВВП КНР постепенно замедляются. В 2017 году они составили 6,8%, в 2018-м понизились до 6,6%, а в 2019, когда объем экономики страны составил 98,65 трлн юаней (порядка $15 трлн), - до 6%. Динамика была ниже показателя 2020 года последний раз в 1976 году, тогда она составила минус 1,6%.