Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավար Հեյկո Մաասը ՌԴ իշխանություններին կոչ է արել անհապաղ ազատ արձակել ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիին, ում ձերբակալել էին հունվարի 17-ին երեկոյան Գերմանիայից հայրենքի վերադառնալիս:
«Նավալնին ապաքինումից հետո իր կամքով, գիտակցաբար վերադարձել է Ռուսաստան, որը համարում է իր անձնական եւ քաղաքական հայրենիքը: Այն, որ Ռուսաստանի իշխանությունները ձերբակալել են նրան անմիջապես ժամանման պահին, բացարձակ անբացատրելի է»,-ասել է Մաասը, հաղորդում է DW-ը:
Նա Ռուսաստանին հիշեցրել է, որ իր սեփական սահմանադրությունն ու միջազգային պարտավորություններն իրենց պարտավորեցնում են հետեւել իրավական պետության սկզբունքներին եւ պաշտպանել մարդու իրավունքները:
Մաասի խոսքով՝ Նավալնին «ծանր թունավորման զոհ» է դարձել: «Մենք նախկինի պես ակնկալում ենք, որ Ռուսաստանը կանի հնարավոր ամեն ինչ՝ այդ մահափորձը լիարժեք հետաքննելու եւ մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար»,-ընդգծել է Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարը:

Глава МИД ФРГ Хайко Маас (Heiko Maas) призвал власти РФ незамедлительно освободить российского оппозиционера Алексея Навального, задержанного по возвращении на родину из Германии вечером 17 января.
«Алексей Навальный после выздоровления по собственной воле и сознательно вернулся в Россию, которую он считает своей личной и политической родиной. То, что российские власти задержали его сразу по прибытии, абсолютно необъяснимо», - заявил Маас, передает DW.
Министр напомнил России, что ее собственная конституция и международные обязательства обязывают ее соблюдать принципы правового государства и защищать права человека. «Эти принципы, естественно, должны распространяться и на Алексея Навального. Он должен быть незамедлительно освобожден», - подчеркнул глава МИД ФРГ.
По словам Мааса, Навальный стал «жертвой тяжелого отравления» на российской территории. «Мы по-прежнему ожидаем, что Россия сделает все возможное для того, чтобы расследовать это покушение в полном объеме и привлечь преступников к ответственности», - указал министр иностранных дел ФРГ.