ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի փաստաբան Կարեն Մեժլումյանը միացավ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի բացարկի մասին գործընկերների միջնորդություններին:
«Նույնիսկ Նապոլեոնի ժամանակ նման բան չկար, երբ գնդապետը 3 ամսում գեներալ էր դառնում, իսկ եւս մի քանի շաբաթ անց՝ գեներալ-լեյտենանտ»,-ասաց Մեժլումյանը՝ նկարագրելով Արթուր Դավթյանի կարիերայի աճը:
«Բացարկի համար հիմքեր կան: Կապն ակնհայտ է հրամանների կատարման եւ համապատասխան «շնորհակալության» միջեւ»,-նշեց նա: Նա հիշեցրեց Փաշինյանի հայտարարությունն այն մասին, որ նրանց անունները, ովքեր կբացահայտեն մարտի 1-ի գործը, ոսկե տառերով կգրվեն պատմության մեջ:
Նրա խոսքով՝ իրականացվում է այդ գործով Փաշինյանի պատկերացումը. «Դառնալով վարչապետ՝ նա խոստացավ չմիջամտել: Այժմ մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է տեղի ունենում այդ «չմիջամտությունը»: Նա հիշեցրեց ասացվածք, որ նույնիսկ լավագույն փաստաբանը չի կարող զբաղվել իր գործով: «Փաշինյանը նման հնարավորություն ստացավ միջամտել գործին, իսկ դատախազները հանդես են գալիս որպես կատարողներ»,-եզրափակեց փաստաբանը:
Նրանից հետո ելույթ ունեցավ Յուրի Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը, ով խոսքը սկսեց Փաշինյանի եւ «կրթված մարդու» վերջին հանդիպման մասին հիշատակումից: Հիշեցնենք, որ Փաշինյանն առաջին հանդիպումից հետո Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին անվանել էր «կրթված մարդ»: Հայտարարությունը վրդովեցրեց դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանին, ով առաջարկեց նիստից հետո պարզաբանել Պողոսյանի հայտարարությունները:
Փաստաբանը շարունակեց ելույթը եւ «գերագույն ստախոսի» հասցեին նկատողություն արեց: Դրան արձագանքելով ՝ դատարանը հայտարարեց փաստաբանի ոչ պատշաճ պահվածքի մասին եւ սահմանափակեց նրա ելույթը: Փաստաբանը չհամաձայնեց դատարանի որոշման հետ եւ հրաժարվեց տալ բարձրախոսը: Միջամտելով իրավիճակին ՝ դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանն առաջարկեց սանկցիա կիրառել: Դատավորը նախազգուշացում արեց փաստաբանին եւ նույնիսկ արգելեց առարկել: «Այսինքն, դուք ինքներդ եք որոշում: Այդ դեպքում ինչո՞ւ ենք մենք ընդհանրապես գալիս»,-հայտարարեց Պողոսյանը:
Միեւնույն ժամանակ, դատավորը զգուշացրեց Բաղդասարյանին, որպեսզի չմիջամտի, եւ սպառնաց նմանատիպ սանկցիաներով: Այնուամենայնիվ, փաստաբանը հայտարարեց, որ դատավորի պահվածքը հանգեցնում է նրան, որ նրան բացարկ հայտնելու անհրաժեշտություն է առաջանում:

Адвокат экс-министра обороны Армении Сейрана Оганяна, Карен Межлумян присоединился к ходатайствам коллег об отводе генерального прокурора Артура Давтяна по делу о втором президенте РА Роберта Кочаряна и других.
«Даже при Наполеоне такого не происходило, чтобы полковник за три месяца стал генералом, а еще через пару недель генерал-лейтенантом», - заявил Межлумян, описывая карьерный рост Артура Давтяна.
«Основания для отвода есть. Связь очевидна между исполнением приказов и соответствующими «спасибо», - отметил Межлумян. Он напомнил заявление Пашиняна, сказанное в ССС, о том, что имена тех, кто раскроет дело 1 марта, будут вписаны золотыми буквами в историю. То есть он санкционировал нарушения, добавил адвокат.
По его словам, реализуется представление Пашиняна об этом деле: «Став премьером, он обещал не вмешиваться. Теперь мы увидели, как происходит это «невмешательство». Он напомнил пословицу, что даже лучший адвокат не может заниматься своим делом. «Пашинян получил подобную возможность воздействовать на дело, а прокуроры выступают исполнителями», - заключил адвокат.
Выступивший следом адвокат Юрия Хачатуров, Мигран Погосян начал речь с язвительного упоминания недавней встречи Пашиняна с «образованным человеком». Напомним, что именно так охарактеризовал Пашинян президента Азербайджана Ильхама Алиева после первой встречи. Заявление вызвало бурное возмущение прокурора Геворка Багдасаряна, предложившего в числе прочего выяснить фактические данные заявления Погосяна после заседания.
Адвокат продолжил выступление, и позволил себе замечание в адрес «верховного лгуна». Отреагировав на эту реплику, суд заявил о некорректном поведении адвоката и ограничил его выступление. Адвокат не согласился с решением судьи и отказался отдать микрофон, мотивировав недостаточностью разъяснений. Вмешавшись в ситуацию, прокурор Геворк Багдасарян предложил суду применить санкцию. Судья вынесла предупреждение адвокату и даже запретила высказывать возражение. «То есть вы самолично решаете. Зачем тогда мы вообще сюда приходим?», - заявил Погосян.
Одновременно судья предупредила Багдасаряна не вмешиваться, пригрозив аналогичными санкциями. Тем не менее, адвокат заявил, что поведение судьи наводит на необходимость выразить ей отвод.