ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի երկու զինծառայող հեռացվել են Ջո Բայդենի երդմնակալության ժամանակ անվտանգության ապահովման իրենց պարտականությունների կատարումից այն բանից հետո, երբ ստուգմամբ պարզվել են նրանց կապերը ծայրահեղ աջ խմբերի հետ:
ԱՄՆ բանակի ներկայացուցիչները անանուն մնալու պայմաններում նախազգուշական այս միջոցառման մասին տեղեկությունը հաստատել են Associated Press-ի հետ զրույցում: Նշվում է, որ նոր նախագահ դեմոկրատ Ջո Բայդենի դեմ ոչ մի կազմակերպված դավադրություն չի հայտնաբերվել: Երկու զինծառայողների անունները չեն նույնականացվել, ինչպես եւ խմբերը, որոնց հետ նրանք ենթադրաբար կապ ունեն:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, ՀԴԲ-ն անցկացրել է Ազգային գվարդիայի շուրջ 25 հազար զինծառայողների անկետային տվյալների ստուգում, որոնք ընդգրկված են երդմնակալության հանդիսության անվտանգության  ապահովմանը:

Два военнослужащих Национальной гвардии США были отстранены своих обязанностей по обеспечению безопасности во время инаугурации Джо Байдена после того, как проверка выявила их связи с крайне правыми группами.
Представители лица армии США на условиях анонимности подтвердили эту меру предосторожности агентству Associated Press. Отмечается, что никакого организованного заговора против нового президента-демократа Джо Байдена выявлено не было. Имена двух военнослужащих не были идентифицированы, равно как и группы, с которым они предположительно связаны.
Как сообщалось ранее ФБР провело дополнительную проверку анкетных данных примерно 25 000 военнослужащих Национальной гвардии, задействованных для обеспечения торжества по случаю инаугурации.