Շուշիում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից արված սադրիչ եւ վիրավորական հայտարարությունները չեն նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը: Այս մասին ԱԺ նիստում հայտարարեց ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Արա Այվազյանը:
Նա նկատեց, որ «պարոն Ալիեւի հայտարարություններն իրարամերժ են». «Մի կողմից, նա հայտարարում է, որ հակամարտությունը կարգավորվել է, մյուս կողմից սադրիչ հայտարարություններ են արվում, որոնք խորացնում են հակամարտությունը, եւ դա վկայում է այն մասին, որ հակամարտությունն, ամենայն հավանականությամբ, մտել է նոր փուլ»:
Նրա խոսքով՝ այդ առնչությամբ «հայկական կողմերի» համատեղ օրակարգի ձեւավորման անհրաժեշտություն է առաջանում: Այդ համատեքստում նախարարն ընդգծեց Ղարաբաղ կատարած իր վերջին այցի կարեւորությունը, որի ժամանակ նա քննարկել է ընդհանուր օրակարգի ձեւավորման եւ առաջիկա աշխատանքի համակարգմանն առնչվող հարցեր:

Провокационные и оскорбительные заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева в Шуши не способствуют установлению мира и безопасности в регионе. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 20 января министр иностранных дел республики Ара Айвазян, отвечая на вопрос депутатов по поводу недавних агрессивных заявлений главы Азербайджана в Шуши.
При этом, он заметил, что заявления «господина Алиев весьма противоречивы».
«С одной стороны, он заявляет о том, что конфликт разрешен, а с другой стороны озвучивает провокационные заявления, которые усугубляют конфликт, что свидетельствует о том, что конфликт, скорее всего, перешел на новый этап», - пояснил глава МИД.
В связи с этим, по его словам, возникает необходимость формирования совместной повестки «армянских сторон». В этом контексте, министр подчеркнул важность своего недавнего визита в Карабах, где были обсуждены вопросы формирования общей повестки и координации предстоящей работы.