Շուշիում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից արված սադրիչ եւ վիրավորական հայտարարությունները չեն նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը: Այս մասին ԱԺ նիստում հայտարարեց ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Արա Այվազյանը:
Նա նկատեց, որ «պարոն Ալիեւի հայտարարություններն իրարամերժ են». «Մի կողմից, նա հայտարարում է, որ հակամարտությունը կարգավորվել է, մյուս կողմից սադրիչ հայտարարություններ են արվում, որոնք խորացնում են հակամարտությունը, եւ դա վկայում է այն մասին, որ հակամարտությունն, ամենայն հավանականությամբ, մտել է նոր փուլ»:
Նրա խոսքով՝ այդ առնչությամբ «հայկական կողմերի» համատեղ օրակարգի ձեւավորման անհրաժեշտություն է առաջանում: Այդ համատեքստում նախարարն ընդգծեց Ղարաբաղ կատարած իր վերջին այցի կարեւորությունը, որի ժամանակ նա քննարկել է ընդհանուր օրակարգի ձեւավորման եւ առաջիկա աշխատանքի համակարգմանն առնչվող հարցեր:

YEREVAN. – The provocative and insulting statements made by Azerbaijani President Ilham Aliyev in Shushi do not contribute to the establishment of peace in the region; Foreign Minister Ara Aivazian stated this at Wednesday’s session of the National Assembly of Armenia.
He noted that, "Mr. Aliyev's statements are contradictory." "On the one hand, he declares that the [Artsakh (Nagorno-Karabakh)] conflict has been settled. On the other hand, provocative statements are made, which deepen the conflict; and this indicates that the conflict has, in all probability, entered a new phase."
According to Aivazian, in this regard, there is a need to form a joint agenda of the "Armenian parties" to the conflict. In this context, the FM stressed the importance of his recent visit to Karabakh, during which he discussed issues related to the formation of a single agenda and the coordination of the forthcoming work.