Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող 17 ընդդիմադիր ուժերի մեջ որեւէ պառակտում չկա: Այս մասին ԱԺ ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց «Բարգավաճ Հայաստան»-ից պատգամավոր Շաքե Իսայանը:
Նրա խոսքով՝ բոլոր ընդդիմադիր ուժերը համատեղ աշխատում են վերջնական նպատակին՝ Փաշինյանի եւ կառավարության հրաժարականին հասնելու համար: «Մենք խորհրդարանական ուժ ունենք, որի միջոցով կհասնենք Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականին»,-ասաց պատգամավորը:
Իսայանը վստահեցրեց, որ եթե «Բարգավաճ Հայաստան»-ի օրակարգում որեւէ փոփոխություն լինի, ապա իրենք անպայման այդ մասին կհայտնեն հանրությանը:

YEREVAN. – There is no split in the 17 opposition forces demanding the resignation of Prime Minister Nikol Pashinyan. Opposition Prosperous Armenia Party (PAP) MP Shake Isayan stated this during Thursday’s traditional briefings in the National Assembly.
According to her, all these opposition forces are working together to achieve their ultimate goal: the resignation of Pashinyan and his government. "We have a parliamentary force through which we will achieve Nikol Pashinyan's resignation," the lawmaker said.
Also, Isayan assured that if there is any change in the agenda of the PAP, they will definitely inform the public about it.