Շրի Լանկան համավարակի պատճառով գրեթե 10 ամիս փակվելուց հետո, որը լրջորեն խաթարել է Հնդկական օվկիանոսի կղզու զբոսաշրջության շահութաբեր արդյունաբերությունը, կրկին բացվել է օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար, հայտնում է AP-ն:
Կղզու կոմերցիոն չվերթները սպասարկող երկու միջազգային օդանավակայաններում լիարժեք վերսկսվել են աշխատանքները։
COVID-19-ի տարածումը կանխելու համար նոր կանոնների համաձայն, զբոսաշրջիկները պետք է վիրուսի թեստ հանձնեն իրենց հայրենիքում մեկնումից 72 ժամ առաջ, եւ կրկին յոթ օր անց, երբ ժամանեն Շրի Լանկայի իրենց հյուրանոց: Նրանք պետք է մնան 14 զբոսաշրջային տարածքներում նշված «ճամփորդական փուչիկի» մեջ՝ առանց խառնվելու տեղի բնակչությանը: Զբոսաշրջիկներին տեղավորելու համար հատկացվել է շուրջ 180 հյուրանոց:
Զբոսաշրջության վերսկսումը հաջորդում է փորձնական նախագծին, որը մեկնարկել է դեկտեմբերի 26-ին եւ որի շրջանակներում Ուկրաինայից 1500 զբոսաշրջիկներ Շրի Լանկա էին այցելել նման զբոսաշրջային «փուչիկի» պայմաններում:
Կառավարությունը անցած տարվա մարտին երկիրը փակել էր զբոսաշրջիկների համար: Միջազգային օդանավակայանները փակվել էին, բացառությամբ սահմանափակ չվերթների, որոնք Շրի Լանկայի բնակիչներին օգնում էին տուն վերադառնալ։
Զբոսաշրջությունը Շրի Լանկայի տնտեսության կարեւոր ոլորտ է, որը կազմում է նրա համախառն ներքին արդյունքի մոտ 5%-ը:
Շրի Լանկայում մինչեւ հոկտեմբեր գրանցվել էր կորոնավիրուսի ավելի քան 4000 դեպք: Հունվարի 21-ի դրությամբ հաստատվել է ավելի քան 55 000 դեպք, 274 մարդ մահացել է:

Full operations also resumed Thursday at the island’s two international airports, accommodating the commercial flights.
Under new protocols to prevent the spread of COVID-19, tourists must be tested for the virus in their country 72 hours prior to their flight, when they arrive at their hotel in Sri Lanka and again seven days later. They must stay in a “travel bubble” designated in 14 tourism zones without mixing with the local population. About 180 hotels have been earmarked for tourist accommodations.
The resumption of tourism follows a pilot project that began Dec. 26 in which 1,500 tourists from Ukraine visited Sri Lanka in such a travel bubble.
The government closed the country to tourists last March when an outbreak of the virus surfaced. The international airports were closed except for limited flights enabling Sri Lankans to return home.
Tourism is a vital economic sector for Sri Lanka, accounting for about 5% of its gross domestic product.
Sri Lanka had fewer than 4,000 cases of coronavirus infection until October. As of Thursday, it has confirmed more than 55,000 cases with 274 fatalities.