Բայդենի վարչակազմը Ռուսաստանին առաջարկում է հինգ տարով երկարաձգել СНВ նոր պայմանագիրը, որը սահմանափակում է ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի ռազմավարական միջուկային սպառազինությունների քանակը, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով պաշտոնյաներին:
Առաջարկը փոխանցվել է Ռուսաստանի պաշտոնատար անձանց, ասել է պաշտոնյան: ԱՄՆ երկրորդ պաշտոնյան, որը նույնպես խնդրել է չհրապարակել իր անունը, հաստատել է առաջարկը, բայց մանրամասներ չի հաղորդել:
Բայդենի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեք Սալիվանը նախատեսում է հինգշաբթի կեսօրին ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի դեսպան Անատոլի Անտոնովին հանձնել երկարաձգման առաջարկը, ասել է պաշտոնյան:
Պայմանագրի ժամկետն ավարտվում է փետրվարի 5-ին:
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը սուր քննադատության է ենթարկել գործարքը՝ պնդելով, որ այն ԱՄՆ-ին դրել է ոչ շահեկան վիճակի մեջ: Նրա վարչակազմը սպասում էր մինչեւ անցյալ տարի, որպեսզի Ռուսաստանին ներգրավեր պայմանագրի ապագայի վերաբերյալ առարկայական բանակցություններում: Թրամփը պնդում էր այդ պայմանագրում ներառել Չինաստանին, սակայն Պեկինը միանգամից մերժեց գաղափարը:

The Biden administration is proposing to Russia a five-year extension of the New START treaty limiting the number of US and Russian strategic nuclear weapons, US officials said Thursday, Reuters reported.
The proposal was being communicated to Russian officials, said the official, who spoke on condition of anonymity to discuss a matter not yet publicly announced by the administration.
Biden's national security adviser Jake Sullivan planned to convey the extension proposal to Russia's ambassador to the U.S., Anatoly Antonov, on Thursday afternoon, the official said.
The treaty is set to expire Feb. 5 and is the last remaining agreement constraining U.S. and Russian nuclear weapons. Signed in 2010 by President Barack Obama and Russian President Dmitry Medvedev, it limits each country to no more than 1,550 deployed nuclear warheads.
President Donald Trump had been highly critical of the deal, asserting that it put the United States at a disadvantage. His administration waited until last year to engage Russia in substantive talks on the treaty's future. Trump insisted that China be added to the treaty, but Beijing rejected the idea out of hand.