Հնդկաստանի եւ Չինաստանի սահմանապահ ուժերի զինվորների միջեւ բախումներ են տեղի ունեցել Հնդկաստանի Սիկիմ հիմալայան նահանգի Նակու Լա լեռնանցքի շրջանում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Latesly-ին:
Չինաստանի Ժողովրդա-ազատագրական բանակի զինվորականները հնդկական տարածք ներխուժելու փորձ են կատարել, հնդիկ զինծառայողները նրանց կանգնեցրել են: Բախումների հետեւանքով վիրավորվվել են 20 չինացի եւ 4 հնդիկ զինվորներ:
Այս շրջանում իրավիճակն արդեն վերահսկողության տակ է:
Տեղեկությունը հայտնվել է այն բանից հետո կարճ ժամանակ անց, երբ Հնդկաստանի եւ Չինաստանի ցամաքային ուժերի հրամանատարության ներկայացուցիչները բանակցություններ են վարել, որոնց ժամանակ քննարկել են սահմանամերձ շրջաններում իրավիճակը եւ զորքերի բաժանման հարցերը, հայտնում է Times of India-ն: Հանդիպմանը մասնակցել են Հնդկաստանի ցամաքային զորքերի 14-րդ կորպուսի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Մենոնը եւ Չինաստանի Ժողովրդա-ազատագրական բանակի Հարավային սինցզանյան ռազմական օկրուգի հրամանատար, գեներալ Լյու Լին: Հանդիպումը տեւել է 15 ժամ, այն սկսվել է կիրակի եւ ավարտվել երկուշաբթի տեղական ժամանակով առավոտյան 02:30-ի սահմաններում:

Столкновения между солдатами пограничных сил Индии и Китая произошли в районе перевала Наку-Ла в гималайском штате Сикким в Индии, передает ТАСС со ссылкой на Latesly.
Военные Народно-освободительной армии Китая предприняли попытку вторжения на индийскую территорию, индийские военнослужащие их остановили. В результате столкновений ранены 20 китайских и четыре индийских солдата.
Ситуация в этом районе уже находится под контролем.
Эта информация появилась вскоре после того, как представители командования сухопутных сил Индии и Китая провели переговоры, на которых обсудили ситуацию в пограничных районах и вопросы разведения войск, сообщает Times of India. Во встрече участвовали командующий 14-м корпусом сухопутных войск Индии генерал-лейтенант Менон и командующий Южным Синьцзянским военным округом Народно-освободительной армии Китая генерал Лю Лин. Встреча длилась 15 часов, она началась в воскресенье и завершилась около 02:30 утра в понедельник