Սյունիքի տարածաշրջանային կենտրոնը` Կապանը, 2021 թվականին երիտասարդական միջոցառումների կենտրոն կդառնա: Տարվա երիտասարդական մայրաքաղաք դարձած Կապանում այս տարի ոչ միայն տեղական, այլեւ միջազգային միջոցառումներ կանցկացվեն: Այս մասին հունվարի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի փոխնախարար Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ըստ նրա` ԱՊՀ երիտասարդության հարցերով խորհրդի նիստին հաստատվել է, որ «100 գաղափար` ԱՊՀ-ի համար» ծրագրի միջազգային փուլը կանցկացվի Հայաստանում: Այդ միջոցառումները նախատեսվում է անցկացնել հանրապետության երիտասարդական մայրաքաղաք Կապանում: «Արդեն պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել Կապանի քաղաքապետարանից մեր գործընկերների հետ: 2020-ին Կապանը պետք է երիտասարդական մայրաքաղաք դառնար: Համավարակի եւ պատերազմի պատճառով այս գաղափարը չիրականացվեց, եւ որոշվեց, որ քաղաքը երիտասարդական մայրաքաղաք կդառնա 2021 թվականին»,- ասաց Մարտիրոսյանը:
Տարվա ընթացքում, նշված միջազգային միջոցառումներից բացի, Կապանում նախատեսվում է նշել Կամավորի օրը, ինչպես նաեւ` վերապատրաստման դասընթացներ կազմակերպել երիտասարդ մասնագետների համար: Օգտվելով առիթից` փոխնախարարը երիտասարդական եւ միջազգային կազմակերպություններին կոչ արեց այս տարվա համար ծրագրեր մշակելիս ուշադրություն դարձնել Կապանին:

Областной центр Сюника Капан в 2021 году станет центром молодежных мероприятий. В Капане, который стал молодежной столицей года, в этом году пройдут не только местные, но и международные мероприятия. Об этом на встрече с журналистами 27 января заявил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Артур Мартиросян.
По его словам, на заседании Совета по делам молодежи СНГ было утверждено, что международный этап программы «100 идей для СНГ» пройдет в Армении. Эти мероприятия планируется провести в молодежной столице республики  Капане. «Уже достигнуты договоренности с нашими партнерами из мэрии Капана. В 2020 году Капан должен был стать молодежной столицей. Из-за эпидемии и войны данная идея не реализовалась, и тогда было принято решение, что город будет молодежной столицей в 2021 году», - заметил  Мартиросян.
Кроме того, в течение года, помимо упомянутых международных мероприятий, в Капане планируется отметить и День волонтера, а также организовать курсы переквалификации молодых специалистов. Пользуясь случаем, замминистра призвал молодежные и международные организации обратить внимание на Капан при разработке программ этого года.