Բայդենի վարչակազմը ժամանակավորապես դադարեցրել է նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած մի քանի խոշոր զենքերի վաճառքը, հայտնում է AP-ն:
Պաշտոնատար անձինք ասում են, որ կասեցված գործարքների թվում է 23 միլիարդ դոլարի F-35 կործանիչների մատակարարումը ԱՄԷ-ին: Այս գործարքը, ինչպես մի շարք այլ գործարքներ, որոնք կապված էին Պարսից ծոցի արաբական երկրներին ամերիկյան զենքի վաճառքի հետ, խիստ քննադատության են ենթարկվել Կոնգրեսի դեմոկրատների կողմից:
Պետդեպարտամենտի ներկայացուցչի խոսքով՝ նոր վարչակազմը վերանայում է վաճառքները եւ դեռ չի որոշել, թե իրականացվելու են արդյոք դրանք: Նա կասեցումը անվանել է «սովորական վարչական գործողություն», որը նոր վարչակազմերի մեծ մասը ձեռնարկում է զենքի լայնածավալ վաճառքի հետ կապված:
«Պետդեպարտամենտը ժամանակավորապես դադարեցնում է որոշ անավարտ պաշտպանական մատակարարումների եւ վաճառքի իրականացումը, որպեսզի նոր ղեկավարությանը հնարավորություն տրվի հետազոտություն անցկացնել»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
«Սա սովորական վարչական գործողություն է, որը բնորոշ է անցումային գործընթացների մեծամասնությանը, եւ ցույց է տալիս վարչակազմի նվիրվածությունը թափանցիկությանը եւ պատշաճ կառավարմանը, ինչպես նաեւ այն բանի ապահովմանը, որ ԱՄՆ-ի զենքի վաճառքը համապատասխանեցվի անվտանգության ավելի ուժեղ գործընկերներ ստեղծելու մեր ռազմավարական նպատակներին»,- նշել է նա:

Администрация Джо Байдена временно приостановила несколько крупных продаж оружия, инициированных бывшим президентом Дональдом Трампом, передает AP.
Официальные лица говорят, что в числе  приостановленных сделок - поставка истребителей F-35 на 23 миллиарда долларов ОАЭ.  Эта сделка, как и ряд других, связанных с продаже  американского оружия арабским странам Персидского залива подверглись резкой критике со стороны демократов в Конгрессе.
По словам представителя Госдепартамента, новая администрация пересматривает продажи, и пока не решила, будут ли они осуществлены. Он назвал приостановку «рутинным административным действием», которое большинство новых администраций предпринимают в отношении крупномасштабных продаж оружия.
«Госдеп  временно приостанавливает реализацию некоторых незаконченных оборонных поставок и продаж, чтобы дать возможность новому руководству провести исследование», - говорится в сообщении.
«Это рутинное административное действие, типичное для большинства переходных процессов, которое демонстрирует приверженность администрации принципам прозрачности и надлежащего управления, а также обеспечению того, чтобы продажи оружия США соответствовали нашим стратегическим целям по созданию более сильных, партнеров в области безопасности», - отметил он.