Լիբիայի խորհրդարանը հայտարարել է, որ վերաքննիչ դատարանը երկրի արեւելքում չեղյալ է հայտարարել Ազգային համաձայնության կառավարության (ԱՀԿ) եւ Թուրքիայի միջեւ սահմանի սահմանազատման եւ անվտանգության ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրերը:
2019-ի դեկտեմբերին Թուրքիան ծովային սահմանի մասին համաձայնագիր էր ստորագրել այս հյուսիսաֆրիկյան երկրի միջազգայնորեն ճանաչված կառավարության հետ:
Գործարքը խստորեն դատապարտվել էր Հունաստանի կողմից`  որպես իր ինքնիշխան իրավունքների խախտում եւ անօրինական էր հայտարարվել նաեւ Կիպրոսի, Իսրայելի եւ Եգիպտոսի կողմից, Եվրամիությունը եւս դեմ էր հանդես եկել դրան:

Парламент Ливии объявил, что апелляционный суд на востоке страны отменил соглашения о демаркации границы и сотрудничестве в области безопасности между Правительством национального согласия (ПНС) и Турцией, сообщает Egypt Today со ссылкой на новости Al Arabiya. канал.
Турция подписала соглашение о морской границе с международно признанным правительством этой североафриканской страны в декабре 2019 года.
Сделка была решительно осуждена Грецией как нарушение ее суверенных прав и объявлена незаконной также Кипром, Израилем и Египтом, Европейский Союз также выступил против нее.