Անցյալ տարի ԱՄՆ-ի համախառն ներքին արդյունքն ընկել է 3,5%-ով, ինչը վատթարագույն ցուցանիշն է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ առեւտրի նախարարության Տնտեսական վերլուծության բյուրոյի հաղորդագրության մեջ:
Զեկույցում նշվում է, որ երկրի տնտեսությունը 2008-ի ֆինանսական ճգնաժամից հետո առաջին անգամ էական անկում է ապրել: Այնուհետեւ ՀՆԱ-ն ընկել է 2,5%-ով: Միաժամանակ, ինչպես հայտնել են գերատեսչությունում, տարեկան կտրվածքով 2020-ի վերջին եռամսյակում ԱՄՆ տնտեսությունն աճել է 4%-ով: Միեւնույն ժամանակ, առաջին եռամսյակում երկրի տնտեսությունը նվազել է 5%-ով, երկրորդում՝ ռեկորդային 31,4%-ով, իսկ երրորդում այն նաեւ աճել է ռեկորդային 33,4%-ով, հաղորդում է РБК-ն:
Նախարարությունը հայտարարել է, որ անցյալ տարի աշխարհի ամենամեծ տնտեսության անկումն ամենամեծն էր 1946 թվականից ի վեր, երբ այն ընկավ 11,6%-ով: Բացի այդ, ԱՄՆ ՀՆԱ-ի տարեկան անկում վերջին 11 տարվա ընթացքում առաջին անգամ է տեղի է ունեցել, ասված է զեկույցում:
Ըստ նախնական գնահատականների, չորրորդ եռամսյակում ԱՄՆ սպառողների ծախսերի իրական աճի տեմպերը տարեկան կտրվածքով կազմել են 2,5%, այն դեպքում երբ երրորդ եռամսյակում այդ ցուցանիշն աճել է 41%-ով: Միեւնույն ժամանակ, նախնական գնահատականների համաձայն, ԱՄՆ տնտեսությունը 2020-ի վերջին եռամսյակում տարեկան կտրվածքով անկում է ապրել 2,5%-ով: Առաջին եռամսյակում տարեկան կտրվածքով գրանցվել է 0,3% աճ, երկրորդում` 9% անկում, երրորդում` 2.8% անկում:

В прошлом году валовой внутренний продукт США упал на 3,5%, что стало худшим показателем со времен Второй мировой войны. Об этом говорится в сообщении бюро экономического анализа Министерства торговли США.
В отчете указано, что экономика страны впервые после финансового кризиса 2008 года испытала существенное падение. Тогда ВВП сократился на 2,5%. Вместе с тем, как сообщили в ведомстве, в годовом исчислении в последнем квартале 2020-го экономика США выросла на 4%. При этом в первом квартале экономика страны снизилась на 5%, во втором — на рекордные 31,4%, а в третьем — выросла также на рекордные 33,4%, передает РБК.
В министерстве заявили, что снижение крупнейшей мировой экономики в прошлом году стало сильнейшим с 1946-го, когда показатель упал на 11,6%. Кроме того, как утверждается в отчете, годовое падение ВВП США произошло впервые за 11 лет.
Согласно первоначальным оценкам, реальные темпы роста потребительских расходов в США за четвертый квартал составили 2,5% в пересчете на год, тогда как в третьем квартале этот показатель вырос на 41%. В то же время, по предварительной оценке, экономика США в последнем квартале 2020-го снизилась на 2,5% год к году. В первом квартале в годовом выражении был рост на 0,3%, во втором — падение на 9%, в третьем — снижение на 2,8%.