Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների` 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետը որեւէ միջանցքի ստեղծման մասին դրույթներ չի պարունակում: Հայաստանի տարածքով անցնող յուրաքանչյուր ճանապարհ կամ հաղորդակցության ուղի կա եւ լինելու է բացառապես Հայաստանի ինքնիշխանության եւ իրավազորության ներքո։
Այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ պատասխանելով «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցին:
- Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ «նոյեմբերի 10-ին ստորագրված համատեղ հայտարարության մեջ առկա է հատուկ դրույթ Նախիջեւանի միջանցքի ստեղծման մասին»: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
- Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում նշված է «տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման» մասին, եւ հենց այս մոտեցմամբ է Հայաստանը հանդես գալիս տարածաշրջանում կայունություն հաստատելու եւ համագործակցության հեռանկարների հարցերում: Վերոնշյալ կետը չի պարունակում որեւէ միջանցքի ստեղծման դրույթներ: Հայաստանի տարածքով անցնող յուրաքանչյուր ճանապարհ կամ հաղորդակցության ուղի կա եւ լինելու է բացառապես Հայաստանի ինքնիշխանության եւ իրավազորության ներքո։

Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia Anna Naghdalyan said the following in response to a question from “Armenpress” news agency in regard to a special provision in the November 10 joint statement on the establishment of the Nakhchivan corridor:
Question: The President of Azerbaijan Ilham Aliyev announced that “the joint statement signed on November 10 contains a special provision on the establishment of the Nakhichevan corridor”. Can you comment on that?
Answer: Article 9 of the trilateral statement of November 9 reads that “all economic transport links in the region shall be unblocked”, and Armenia pursues that very approach in regards with the issues of establishing regional stability, as well as the prospects of cooperation in the region. The above-mentioned article does not contain provisions on creating a corridor. Any road or communication route passing through the territory of Armenia will exclusively be under the sovereignty and jurisdiction of Armenia.