Իսրայելում «Նոյյան տապան» Մշակույթի հայկական կենտրոնի նախագահ Դավիթ Գալֆայանը NEWS.am-ին պատմեց իր «Հայասա. Աստվածների երկիր» գրքի, ինչպես նաեւ՝ նոր ստեղծագործական ծրագրերի մասին:
Նրա խոսքով՝ « Հայասա. Աստվածների երկիր» գիրքը գլխավոր հերոսների հետ միասին մեզ տեղափոխում է դեպի Բաբելոնի աշտարակի կառուցման հեռավոր ժամանակներ, որտեղ մեր ժամանակակիցները կհանդիպեն աստվածաշնչյան լեգենդար հերոսների հետ եւ ժամանակակցի աչքերով կնայեն այն ժամանակների իրադարձություններին:
«Ի դեպ, երբ գրում էի այս գիրքը, ես զուտ բիբլիական թեմա չէի վերցրել: Դրանում ես օգտագործել եմ աքքադական, եթովպական եւ, իհարկե, հայկական լեգենդներ: Գրքում ես փորձել եմ բացահայտել ոչ միայն միակողմանի հայկական կոլորիտը, այլ նաեւ բոլոր այն ժողովուրդների կոլորիտը, ովքեր ապրել են այս տարածաշրջանում, որտեղ ծնվել են հին քաղաքակրթությունները: Այստեղ մանրամասն նկարագրվում են նրանց ավանդույթներն ու կենսակերպը՝ հարսանիքներ, թաղումներ, խոհանոց եւ այլն: Ի՞նչը դրդեց ինձ գրել այն: Դե, երեւի այն, որ կա այնպիսի ժանրի դեֆիցիտ, որտեղ ընթերցողը կարող է ծանոթանալ հին Հայաստանին՝ իր պատմությամբ, մշակույթով եւ դիցաբանությամբ: Ծանոթանալ ոչ թե բարդ լեզվով գրված գիտական աշխատանքներով, այլ ավելի թեթեւ արկածային ոճով, եւ, հուսով եմ, դա ինձ հաջողվել է»,- պատմեց ստեղծագործության հեղինակը:
Նա նշեց, որ գիրքն ի սկզբանե ստեղծվել է ռուսալեզու լսարանի համար՝ մեր հին պատմությանը եւ մշակույթին նրան ծանոթացնելու համար:
«Բայց, ինչպես միշտ է պատահում, գիրքը գրավեց նաեւ հայ ընթերցողին: Վաճառքի լիցենզիան պատկանում է «Լիտրես» հրատարակչությանը, որտեղ կարելի է ներբեռնել գիրքը էլեկտրոնային ձեւաչափով, իսկ նրանք, ովքեր սիրում են զգալ գիրքը իրենց ձեռքում եւ թղթի հոտը, կարող են այնտեղ պատվիրել տպագիր օրինակը: Այստեղ Իսրայելում լույս կտեսնի միայն 500 օրինակից մի փոքր տպաքանակ»,- ասաց Դավիթ Գալֆայանը:
Դավիթ Գալֆայանը տեղեկացրեց, որ գիրքը կարելի է ձեռք բերել «Լիտրես»-ի կայքում, ինչպես նաեւ նրանց գործընկերների կայքերում՝ https://www.litres.ru/david-korunovich-galfayan/hayasa-zemlya-bogov/։
Ստեղծագործության հեղինակի խոսքով՝ արդեն պատրաստվում է հրատարակության եբրայերեն «Արարատ երկրի խորհուրդները» գիրքը, որի համահեղինակն է Մենդել Կորսունսկին՝ հայկական հեթանոսական դիցաբանության թեմայով նրա նկարների նկարազարդումներով: Ընթացքի մեջ է նաեւ նույն «Հայասա» շարքի նոր գրքի աշխատանքը՝ «Սուրբ լույս» աշխատանքային խորագրով, որը պատմում է Սուրբ լույսի մասին, որը Երուսաղեմի Տիրոջ Գերեզմանի վրա երեւացել է Գրիգոր Լուսավորչին:

Председатель Армянского центра культуры в Израиле «Ноян Тапан» Давид Галфаян рассказал Новости Армении-NEWS.am о своей книге «Хайаса. Земля богов», а также поделился новыми творческими планами.
По его словам, книга «Хайаса. Земля богов» переносит нас, вместе с главными героями, в далекие времена строительства Вавилонской башни, где наши современники встретятся с легендарными библейскими героями и взглянут на события тех времен глазами современника.
«Кстати, когда я писал эту книгу, я не взял чисто библейский сюжет. Я использовал в ней и аккадские, и эфиопские, и, естественно, армянские легенды. В книге я попытался раскрыть не только односторонне армянский колорит, но и колорит всех тех народов, которые проживали в этом регионе, в котором зародились древние цивилизации. В ней подробно описаны их традиции и образ жизни: свадьба, похороны, кухня и т.д . Что побудило меня написать ее? Ну, наверное, то, что есть дефицит такого жанра, где читатель может познакомиться с древней Арменией с ее историей, культурой и мифологией. Познакомиться не в научных трудах, написанных тяжелым научным языком, а в более легком приключенческом стиле и, надеюсь, у меня это получилось», - рассказал автор произведения.
Он отметил, что изначально книга задумывалась для русскоязычной аудитории в целях ознакомления ее с нашей древней историей и культурой.
«Но, как всегда бывает, книга захватила и армянского читателя. Лицензия на продажу принадлежит издательству Литрес, где можно скачать книгу в электронном формате,а те кто любит почувствовать книгу в руках и запах бумаги ,могут там же и заказать печатный экземпляр. Здесь в Израиле выйдет лишь авторский маленький тираж в 500 экземпляров», - сказал Давид Галфаян.
Давид Галфаян сообщил, что книгу можно приобрести на сайте Литрес, а так же на сайтах их партнеров. https://www.litres.ru/david-korunovich-galfayan/hayasa-zemlya-bogov/
По словам автора произведения, уже готовится к изданию книга на иврите «Мистерии Страны Арарат», написанная в соавторстве с Менделем Корсунским, с иллюстрациями его картин на тему армянской языческой мифологии. Так же в процессе работа над новой книгой из той же серии «Хайаса» под рабочим названием «Святой Свет», в которой рассказывается о Святом Свете, который сошел на Гроб Господень в Иерусалиме Григорию Просветителю.