Փետրվարի 19-ին ՄԱԿ-ում որպես պաշտոնական փաստաթուղթ տարածվել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանի՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին ուղված նամակը՝ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից այդ երկրի օկուպացիայի տակ գտնվող Արցախի Հանրապետության տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության սիստեմատիկորեն և դիտավորյալ ոչնչացման կապակցությամբ, ինչը միջազգային իրավունքի կոպիտ ոտնահարում է։
Նամակներում մանրամասն փաստեր են ներկայացվում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից նմանատիպ հանցագործությունների հետևողականորեն իրականացման վերաբերյալ՝ նախկին ԽՍՀՄ ժամանակաշրջանում, ապա նաև հաջորդած տարիներին՝ նպատակ ունենալով մասնակիորեն կամ ի սպառ ոչնչացնել ադրբեջանական վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայկական ներկայության ցանկացած վկայություն։
Մասնավորապես՝ որպես հայկական մշակութային ժառանգության կործանման պրակտիկայի թերևս ամենաողբերգական փաստ նշվում է 1997-2006 թթ. Նախիջևանի Հին Ջուղայի հայկական գերեզմանատան մի քանի հազար միջնադարյան խաչքարերի դիտավորյալ ավերման մասին։
Նամակում  նաև տեղեկացվում է, որ խորհրդային ժամանակաշրջանում և 1992-1994 թթ. Արցախի Հանրապետության դեմ ռազմական ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հիմնահատակ քանդվել և ամբողջությամբ ոչնչացվել են հայկական 167 եկեղեցիներ, 8 վանական համալիրներ և 123 գերեզմանատներ։ Նույն ժամանակահատվածում շուրջ 2500 հայկական խաչքարեր և ավելի քան 10 000 հայկական գերեզմանաքարեր են ավերվել և օգտագործվել որպես շինանյութ։

The UN has issued a letter from Artsakh FM David Babayan to UN Secretary-General Antonio Guterres as an official document in connection with the systematic and deliberate destruction of the Armenian cultural heritage by the Azerbaijani authorities in the territories of Artsakh under Azerbaijani occupation, which is a gross violation of international law.
The letter presents detailed facts of the consistent committing of similar crimes by the Azerbaijani authorities during the Soviet Era, and then in subsequent years with the aim of partially or completely destroying any evidence of an Armenian presence in the territories under Azerbaijani control.
In particular, the deliberate destruction of several thousand medieval khachkars of the Armenian cemetery in Nakhichevan in 1997-2006 is indicated as the most tragic fact of the practice of destroying the Armenian cultural heritage.
The letter also says that in Soviet times and in 1992-1994. During the military aggression against the Republic of Artsakh, the Azerbaijani authorities destroyed 167 Armenian churches, 8 monastic complexes, and 123 cemeteries. During the same period, about 2,500 Armenian khachkars and over 10,000 Armenian tombstones were destroyed and used as building materials.