Փետրվարի 19-ին ՄԱԿ-ում որպես պաշտոնական փաստաթուղթ տարածվել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանի՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին ուղված նամակը՝ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից այդ երկրի օկուպացիայի տակ գտնվող Արցախի Հանրապետության տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության սիստեմատիկորեն և դիտավորյալ ոչնչացման կապակցությամբ, ինչը միջազգային իրավունքի կոպիտ ոտնահարում է։
Նամակներում մանրամասն փաստեր են ներկայացվում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից նմանատիպ հանցագործությունների հետևողականորեն իրականացման վերաբերյալ՝ նախկին ԽՍՀՄ ժամանակաշրջանում, ապա նաև հաջորդած տարիներին՝ նպատակ ունենալով մասնակիորեն կամ ի սպառ ոչնչացնել ադրբեջանական վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայկական ներկայության ցանկացած վկայություն։
Մասնավորապես՝ որպես հայկական մշակութային ժառանգության կործանման պրակտիկայի թերևս ամենաողբերգական փաստ նշվում է 1997-2006 թթ. Նախիջևանի Հին Ջուղայի հայկական գերեզմանատան մի քանի հազար միջնադարյան խաչքարերի դիտավորյալ ավերման մասին։
Նամակում  նաև տեղեկացվում է, որ խորհրդային ժամանակաշրջանում և 1992-1994 թթ. Արցախի Հանրապետության դեմ ռազմական ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հիմնահատակ քանդվել և ամբողջությամբ ոչնչացվել են հայկական 167 եկեղեցիներ, 8 վանական համալիրներ և 123 գերեզմանատներ։ Նույն ժամանակահատվածում շուրջ 2500 հայկական խաչքարեր և ավելի քան 10 000 հայկական գերեզմանաքարեր են ավերվել և օգտագործվել որպես շինանյութ։

В ООН в качестве официального документа 19 февраля распространено письмо министра иностранных дел Республики Арцах Давида Бабаяна генеральному секретарю ООН Антонио Гутеррешу в связи с систематическим и умышленным уничтожением властями Азербайджана армянского культурного наследия на территориях Арцаха, находящихся под азербайджанской оккупацией, что является грубым нарушением международного права.
В письме представлены подробные факты последовательного совершения властями Азербайджана подобных преступлений в период бывшего СССР, а затем и в последующие годы с целью частичного или полного уничтожения любых свидетельств армянского присутствия на территориях, находящихся под азербайджанским контролем.
В частности, в качестве самого трагического факта практики уничтожения армянского культурного наследия указано преднамеренное разрушение нескольких тысяч средневековых хачкаров армянского кладбища Старой Джульфы в Нахичеване в 1997-2006 годах.
В письме также сообщается, что в советское время и в 1992-1994гг. в ходе военной агрессии против Республики Арцах власти Азербайджана разрушили и полностью уничтожили 167 армянских церквей, 8 монастырских комплексов и 123 кладбища. За тот же период около 2500 армянских хачкаров и более 10 000 армянских надгробий были разрушены и использованы в качестве стройматериалов.