Թաիլանդում մեկնարկել են կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումները: Հանրային առողջապահության 200 աշխատակից պատվաստվել է Sinovac չինական պատվաստանյութով, հաղորդում է AP-ն:
Առողջապահության նախարար եւ փոխվարչապետ Անուտին Չարնվիրակուլը ստացել է պատվաստանյութի առաջին դեղաչափը Բանգկոկի մերձակայքում գտնվող հիվանդանոցում, նրան հաջորդել են առողջապահության փոխնախարարն ու այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաները:
Վարչապետ Պրայութ Չան-օխան, որը ներկա է գտնվել պատվաստման արարողությանը, ասել է, որ հանրությունը պետք է վստահ լինի պատվաստանյութի անվտանգության եւ արդյունավետության հարցերում, քանի որ այն հաստատվել է Թաիլանդի եւ ուրիշ երկրների կողմից:
Չորեքշաբթի Թաիլանդը ստացել էր Sinovac ապտվաստանյութի առաջին 200 000 դեղաչափը: Դա կառավարության ծրագրի մասն է, համաձայն որի՝ ներկայում մատակարարվել է Sinovac-ի 2 միլիոն եւ AstraZeneca-ի 61 միլիոն դեղաչափ:

The first coronavirus vaccination campaign has begun in Thailand. 200 public health workers received the Chinese Sinovac vaccine, AP reported.
Health Minister and Deputy Prime Minister Anutin Charnvirakul received the first injections at a hospital near Bangkok, followed by the Deputy Minister of Health and other senior officials.
Prime Minister Prayut Chan-ocha, who attended the vaccination ceremony, said the public should be confident in the safety and efficacy of the vaccine as it has been approved by the authorities in Thailand and other countries.
Thailand received its first 200,000 doses of Sinovac on Wednesday. They are part of a government plan that has so far received 2 million doses from Sinovac and 61 million doses from AstraZeneca.