Վերջին շրջանում Արմեն Սարգսյանի քայլերը կարծես հենց վերը նշված բացասական հետևանքներն առաջացնելուն են միտված: Ուստի, կարելի է արձանագրել, որ առերևույթ հիմքեր կան Արմեն Սարգսյանի պաշտոնանկության գործընթաց սկսելու համար՝ Սահմանադրության կոպիտ խախտման հիմքով: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Իմ քայլ»-ը խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը:
«Սահմանադրության 139 հոդվածի համաձայն նախագահն իրավունք ունի հրամանագրի նախագիծն առարկություններով վերադարձնել առաջարկությունը ներկայացրած մարմնին: Առաջին հայացքից կարող է թվալ Արմեն Սարգսյանը երեկ օգտվել է վերը նշված իր լիազորությունից՝ ԳՇ պետի պաշտոնանկության հրամանագրի նախագիծն՝ իր առարկություններով Վարչապետին վերադարձնելիս: Բայց ամենևին էլ այդպես չէ: Նախագահը չի կարող կամայական, երբ ցանկանա հրամանագրերի նախագծերը վերադարձնի առաջարկող մարմնին: Կոնկրետ ներկա իրավիճակում Վարչապետը Սահմանադրությամբ (155 հոդված) իրեն տրված լիազորությամբ առաջարկել է զբաղեցրած պաշտոնից ազատել ԳՇ պետին: Նույնիսկ ամենամիստիկ երևակայությունն ունեցող մարդը չի կարող այս գործընթացում հակասահմանադրության տարրեր տեսնել, թեկուզ՝ առերևույթ: Իրականում գործ ունենք Նախագահի կողմից իր լիազորությունը կամայական իրացնելու դեպքի հետ, ինչն անթույլատրելի է: Իր լիազորությունները կամայականորեն իրացնելիս Նախագահը կարող է վնասել պետության անվտանգությանը, երկիրը մղել անկայունության, ի չիք դարձնել օրենսդրական բարեփոխումները և այսպես շարունակ: Վերջին շրջանում Արմեն Սարգսյանի քայլերը կարծես հենց վերը նշված բացասական հետևանքներն առաջացնելուն են միտված: Ուստի, կարելի է արձանագրել, որ առերևույթ հիմքեր կան Արմեն Սարգսյանի պաշտոնանկության գործընթաց սկսելու համար՝ Սահմանադրության կոպիտ խախտման հիմքով (141 հոդված)»,- գրել  է նա:

В правящем блоке «Мой шаг» начали говорить о необходимости смещения неугодного президента Армена Саркисяна. «Последние шаги Армена Саргсяна, похоже, направлены на то, чтобы вызвать  негативные последствия. Таким образом, можно констатировать наличие серьезных оснований для начала процесса смещения Армена Саркисяна по причине грубого нарушения Конституции». Об этом на своей странице в Facebook написал депутат от правящего блока «Мой шаг» Ваагн Овакимян.
«Согласно статье 139 Конституции, президент имеет право вернуть проект указа с возражениями в орган, внесший предложение. На первый взгляд может показаться, что Армен Саркисян вчера использовал свои  полномочия, чтобы вернуть премьер-министру проект указа об увольнении начальника Генштаба со своими возражениями. Но все не совсем  так. Президент не может произвольно возвращать проекты указов органу, внесшему предложение. В сложившейся ситуации премьер-министр, наделенный полномочиями, предоставленными ему Конституцией (статья 155), предложил уволить главу Генштаба.
Даже склонный к мистике  человек не может увидеть в этом процессе элементы неконституционности, даже если они реальны. Фактически, мы имеем дело с произвольным исполнением своих полномочий президентом, что недопустимо. Произвольно осуществляя свои полномочия, президент может нанести ущерб безопасности государства, вызвать нестабильность в стране, подорвать законодательные реформы и так далее. Последние шаги Армена Саркисяна, похоже, направлены на то, чтобы вызвать вышеупомянутые негативные последствия. Таким образом, можно констатировать, что есть веские основания для инициирования процесса смещения Армена Саркисяна по причине грубого нарушения Конституции (статья 141)», - написал он.