Վերջին շրջանում Արմեն Սարգսյանի քայլերը կարծես հենց վերը նշված բացասական հետևանքներն առաջացնելուն են միտված: Ուստի, կարելի է արձանագրել, որ առերևույթ հիմքեր կան Արմեն Սարգսյանի պաշտոնանկության գործընթաց սկսելու համար՝ Սահմանադրության կոպիտ խախտման հիմքով: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Իմ քայլ»-ը խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը:
«Սահմանադրության 139 հոդվածի համաձայն նախագահն իրավունք ունի հրամանագրի նախագիծն առարկություններով վերադարձնել առաջարկությունը ներկայացրած մարմնին: Առաջին հայացքից կարող է թվալ Արմեն Սարգսյանը երեկ օգտվել է վերը նշված իր լիազորությունից՝ ԳՇ պետի պաշտոնանկության հրամանագրի նախագիծն՝ իր առարկություններով Վարչապետին վերադարձնելիս: Բայց ամենևին էլ այդպես չէ: Նախագահը չի կարող կամայական, երբ ցանկանա հրամանագրերի նախագծերը վերադարձնի առաջարկող մարմնին: Կոնկրետ ներկա իրավիճակում Վարչապետը Սահմանադրությամբ (155 հոդված) իրեն տրված լիազորությամբ առաջարկել է զբաղեցրած պաշտոնից ազատել ԳՇ պետին: Նույնիսկ ամենամիստիկ երևակայությունն ունեցող մարդը չի կարող այս գործընթացում հակասահմանադրության տարրեր տեսնել, թեկուզ՝ առերևույթ: Իրականում գործ ունենք Նախագահի կողմից իր լիազորությունը կամայական իրացնելու դեպքի հետ, ինչն անթույլատրելի է: Իր լիազորությունները կամայականորեն իրացնելիս Նախագահը կարող է վնասել պետության անվտանգությանը, երկիրը մղել անկայունության, ի չիք դարձնել օրենսդրական բարեփոխումները և այսպես շարունակ: Վերջին շրջանում Արմեն Սարգսյանի քայլերը կարծես հենց վերը նշված բացասական հետևանքներն առաջացնելուն են միտված: Ուստի, կարելի է արձանագրել, որ առերևույթ հիմքեր կան Արմեն Սարգսյանի պաշտոնանկության գործընթաց սկսելու համար՝ Սահմանադրության կոպիտ խախտման հիմքով (141 հոդված)»,- գրել  է նա:

According to Article 139 of the Constitution, the President has the right to return—with objections—the draft decree to the body that submitted the proposal. Vahagn Hovakimyan, an MP of the majority My Step faction in the National Assembly of Armenia, on Sunday wrote this on Facebook
"At first glance, it may seem that [President] Armen Sarkissian used his above-mentioned power yesterday when returning—with his objections—to the Prime Minister the draft decree on the dismissal of the head of the GS [General Staff of the Armed Forces]. But this is not the case at all.
The President may not arbitrarily return the draft decrees to the proposing body whenever he wishes.
In the current situation, the Prime Minister, with the power given to him by the Constitution (Article 155), proposed to dismiss the head of the GS from the office he holds. Even a man with the most mystical imagination cannot see elements of unconstitutionality, even seemingly, in this process.
In fact, we are dealing with a case of the President’s arbitrary exercise of his powers, which is inadmissible. By exercising his powers arbitrarily, the President can undermine the security of the state, push the country toward destabilization, evaporate the legislative reforms, and so on.
In recent times, Armen Sarkissian's steps seem to be aimed at causing the above-mentioned negative consequences. Therefore, it can be stated that there are apparent grounds for starting the process of dismissal of Armen Sarkissian, based on the gross violation of the Constitution (Article 141)," Hovakimyan added.