Իսրայելի գլխավոր դատախազը նախազգուշացրել է վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին, որ նա չի կարող կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերը կիսել Աֆրիկայի, Եվրոպայի եւ Լատինական Ամերիկայի դաշնակիցների հետ, եւ որ այդպիսի կարեւոր որոշումը չի կարող կայացվել միայն վարչապետի կողմից, հայտնում է AP-ը:
Պաշտոնական նամակում գլխավոր դատախազ Ավիչայ Մանդելբլիտը պնդում է, որ Նեթանյահուն պետք է խորհրդակցեր կառավարության հետ նման որոշում կայացնելիս:
Անցյալ շաբաթ Նեթանյահուն հայտարարել էր Իսրայելի պատվաստանյութերի որոշ պաշարներ բաժանելու իր որոշման մասին, ինչը տարակուսանքի ալիք էր բարձրացրել: Որոշումն ավելի ուշ սառեցվել էր Իսրայելում առկա իրավական խնդիրների պատճառով: Սակայն պատվաստանյութերի հազարավոր չափաբաժիններ առաքվել էին Հոնդուրաս, եւ, ինչպես հաղորդվում է, նաեւ Չեխիայի Հանրապետություն:
Նեթանյահուն չի նշել այն երկրները, որոնց ինքը մտադիր էր պատվաստանյութեր տրամադրել, բայց իսրայելական հեռարձակողը հայտնել է, որ դրանց մեջ կան մի շարք երկրներ, որոնք սատարում են Իսրայելի հավակնությունները Երուսաղեմի՝ որպես իր մայրաքաղաքի հանդեպ:
Դեկտեմբերի վերջից աշխարհում պատվաստումների ամենահաջող արշավներից մեկում Իսրայելը կատարել է կորոնավիրուսի դեմ իր բնակչության կեսից ավելիի իմունիզացիա: Նեթանյահուն մարտի 23-ին կայանալիք ընտրություններին ընդառաջ իր քարոզարշավի շրջանակներում երկրի պատվաստումների հաջողությունը համարում է անձնական ձեռքբերում:

Генеральный прокурор Израиля предупредил премьер-министра Биньямина Нетаньяху, что он не может делиться вакцинами против коронавируса с союзниками в Африке, Европе и Латинской Америке, и что такое важное решение не может быть принято одним премьер-министром, передает AP.
В официальном письме генеральный прокурор Авичай Мандельблит утверждает, что Нетаньяху должен был проконсультироваться с кабинетом для принятия такого решения.
На прошлой неделе Нетаньяху заявил  о своем решении поделиться некоторыми запасами вакцин в Израиле, что вызвало бурю негодования. Позже решение было заморожено из-за юридических вопросов в Израиле. Однако  тысячи доз вакцины были отправлены в Гондурас и, как сообщается, также в Чешскую Республику.
Нетаньяху не назвал страны, которым он  намеревался предоставить вакцины, но израильская телекомпания сообщила, что они включают ряд стран, поддерживающих претензии Израиля на Иерусалим как на его столицу.
Израиль провел иммунизацию более половины своего населения против коронавируса в рамках одной из самых успешных кампаний вакцинации в мире с конца декабря. Нетаньяху называет успех вакцинации в стране личным достижением в рамках своей кампании в преддверии предстоящих 23 марта выборов.