Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ինչպես ՀԱՄԱՍ-ի, այնպես էլ Իսրայելի ռազմական ենթադրյալ հանցագործությունները հետաքննելու ՄՔԴ որոշումը հակասեմականություն է անվանել, հայտնում է «Կուրսորը»։
«Որոշվել է, որ մեր համարձակ զինվորները, ովքեր պայքարում են դաժան ահաբեկիչների դեմ, իրենք են, իբր, ահաբեկիչներ»,- ասել է նա:
Իսրայելցի այլ քաղաքական գործիչներ նույնպես արձագանքել են: Այսպես, իր կարծիքն է հայտնել նաեւ երկրի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը: Նա որոշումն անվանել է «սկանդալային» եւ հավելել է, որ Իսրայելը հպարտ է իր զինվորներով:
Արտաքին գործերի նախարար Գաբի Աշկենազին հայտարարել է, որ այդ որոշումը իր ապագա իրավահաջորդ Քարիմ Խանի համար «առառջնահերթություններ հաստատելու» ՄՔԴ գլխավոր դատախազ Ֆաթու Բենսուդայի քաղաքական փորձն է:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, ՄՔԴ-ն Իսրայելի «ռազմական հանցագործությունների» պաշտոնական հետաքննություն է սկսում: Այսպես, ՄՔԴ դատախազ Ֆաթու Բենսուդան որոշել է պաշտոնապես սկսել Պաղեստինի տարածքներում Իսրայելի ռազմական հանցագործությունների հետաքննությունը: Նշվում է, որ այս հետաքննությունը կներառի դատարանի իրավասության շրջանակներում գտնվող հանցագործությունները, որոնք, ենթադրաբար, կատարվել են 2014 թվականի հունիսի 13-ից:

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu called the decision of the International Criminal Court (ICC) to investigate alleged war crimes both by Hamas and Israel itself - anti-Semitism, Cursor reported.
Other Israeli politicians reacted as well. The president of the country Reuven Rivlin called the decision scandalous and added that Israel is proud of its soldiers.
Foreign Minister Gabi Ashkenazi said the decision was a political attempt by ICC Chief Prosecutor Fatou Bensouda to try to set priorities for her future successor, Karim Khan.
As reported earlier, the ICC is launching a formal investigation into Israel's war crimes. Thus, the ICC prosecutor Bensouda decided to officially launch the investigation of Israel's war crimes in the Palestinian territories. This investigation will cover crimes within the jurisdiction of the Court, which were allegedly committed starting from 13 June 2014.