«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Վերջին օրերի ներհայաստանյան քաղաքական զարգացումները գնալով ավելի ինտրիգային բնույթ են ստանում, ու ցանկացած պահի հնարավոր է որոշակի հանգուցալուծում։ Այս ֆոնին բավականին հետաքրքիր գործընթացներ են տեղի ունենում նաեւ աշխարհաքաղաքական կոնտեքստում։
Ինչպես հայտնի է, ռուսական խաղաղապահների Արցախ մուտք գործելուց հետո հանրության շրջանում պրոռուսական կողմնորոշման նկատելի աճ էր արձանագրվել, ինչն արեւմտյան կողմնորոշում ունեցող կառույցների ու անձանց շրջանում լուրջ անհանգստություն էր առաջացրել։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, ՀՀ-ում գործող հակառուսական բլոկի ուժերին ներքին կարգով հանձնարարություն է իջեցվել հնարավոր բոլոր տարբերակներով հակառուսական ալիքը թեժ պահել եւ հարմար պահերին բաց տեքստով հակադարձել ռուսական շրջանակներից եկող մեսիջներին։
Թերթի տեղեկություններով, նման օրակարգով մարտի 1-ին հանդիպում է տեղի ունեցել Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանատանը, որին մասնակցել են ՀՀ քաղաքական դաշտի արեւմտյան ֆինանսավորմամբ գործունեություն իրականացնող ակտիվ ներկայացուցիչները։
Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, քննադատության «ազդակներն» ուղղակիորեն կապված են լինելու ԱՄՆ-ի նոր աշխարհաքաղաքական քայլերի հետ, այդ թվում՝ տարածաշրջանում»:

YEREVAN. Past daily of the Republic of Armenia (RA) writes: As it is known, after the entry of Russian peacekeepers into Artsakh [(Nagorno-Karabakh)], a noticeable increase was recorded in the pro-Russian orientation among the public, which had caused serious concern among Western-oriented structures and individuals.
According to Past newspaper’s information, the forces of the anti-Russian bloc operating in the RA have been instructed internally to keep the anti-Russian channel heated in all possible ways and to respond—at convenient times—in an open text to messages coming from Russian circles.
According to the newspaper’s information, a meeting with such an agenda took place on March 1 at the US embassy in Armenia, which was attended by active representatives of the RA political field carrying out activities with Western funding.
According to our sources, the "signals" of criticism will be directly related to the new US geopolitical moves, including in the region.