ԱՄՆ-ը եւ Մեծ Բրիտանիան, ինքնաթիռների սուբսիդավորման շուրջ երկարատեւ վեճի հետ կապված, պայմանավորվել են չորս ամսով դադարեցնել ամերիկյան պատասխան տուրքերը այնպիսի ապրանքների համար, ինչպիսին է շոտլանդական վիսկին, հաղորդում է Reuters-ը:
Նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի օրոք ԱՄՆ վարչակազմը տուրքեր էր սահմանել ԵՄ-ից ստացվող մի շարք սննդամթերքների, գինու եւ ոգելից խմիչքների, այդ թվում՝ շոտլանդական վիսկիի համար, որը, ըստ ոլորտի ներկայացուցիչների, սպառնալիքի տակ է դնում դրա ապագան:
«Միացյալ Թագավորությունը եւ Միացյալ Նահանգները պայմանավորվել են տուրքերի քառամսյա կասեցման մասին, որպեսզի թեթեւացնեն արդյունաբերության բեռը եւ Համաշխարհային առեւտրի կազմակերպությունում վաղեմի վեճերը լուծելու միասնական համարձակ քայլ կատարեն»,- ասված է համատեղ հայտարարության մեջ:
«Սա ժամանակ կտա, որպեսզի կենտրոնանան վեճերի հավասարակշռված լուծման բանակցությունների վրա եւ սկսեն լրջորեն լուծել այն խնդիրները, որ ստեղծում են քաղաքացիական ավիացիայի շուկայի նոր մասնակիցները՝ ոչ շուկայական տնտեսությամբ երկրներից, ինչպիսին է Չինաստանը։
«Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ մեր ամերիկացի դաշնակիցները՝ նոր նախագահի գլխավորությամբ, սատարեցին արդար կարգավորմանն ուղղված մեր քայլը»,- ասել է Մեծ Բրիտանիայի առեւտրի նախարար Լիզ Թրասը:

The US and the UK have agreed to a four-month suspension of retaliatory US tariffs on goods such as Scotch whiskey amid a lengthy dispute over aircraft subsidies, Reuters reported.
The US administration under former President Donald Trump has imposed tariffs on a range of food, wine, and spirits from the EU, including Scotch whiskey, which industry officials say threatens its future.
“The United Kingdom and the United States are undertaking a four-month tariff suspension to ease the burden on industry and take a bold, joint step towards resolving the longest running disputes at the World Trade Organization,” a joint statement said.
“This will allow time to focus on negotiating a balanced settlement to the disputes, and begin seriously addressing the challenges posed by new entrants to the civil aviation market from non-market economies, such as China.”
“I am delighted to say that our American allies – under their new President and his hard-working staff at the U.S. Trade Representative - have embraced our move to seek a fair settlement,” said UK Commerce Secretary Elizabeth Truss.