Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի կողմից իր հասցեին հնչած վիրավորանքների համար  դիմել է Ազգային ժողովի նախագահին եւ պահանջել պատգամավորական էթիկային առնչվող հարցերի քննարկման եւ դրանց վերաբերյալ Ազգային ժողով եզրակացություններ ներկայացնելու համար սահմանված կարգով  ստեղծվել ժամանակավոր հանձնաժողով։
«Արման Բաբաջանյանն իր կողմից հնչեցված արտահայտություններով անհարգալից վերաբերմունք է ցուցաբերել իմ՝ որպես ԱԺ–ում հարցի քննարկման մասնակցի հանդեպ, դրսեւորել պատգամավորին ոչ վայել վարքագիծ»,– ասվում է ԲԴԽ–ի դիմումի մեջ, որն ուղղված է ԱԺ նախագահին։
Հիշեցնենք, որ մարտի 3–ին ԱԺ–ում Վճռաբեկ դատարանի դատավորի ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ, պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը՝ դիմելով ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանին, ասել էր, թե նա ուղղակի չգիտի՝ ինչ ղալաթ է բերել իր գլխին՝ նոյեմբերի 15-ի հայտարարությամբ։
«Եկել եք սատանի մայլեն քյանդրբազություն եք անում, բոլոր տեսակի ձեր պաշտպանողական հայտարարությունները կոպեկի արժեք չունեն»,- հայտարարել էր պատգամավորը։ Ի պատասխան, Վարդազարյանը զգուշացրել էր, որ պատգամավորի կողմից իր հասցեին արված  վիրավորական արտահայտությունները ունենալու են հետեւանք։
«Այստեղից գնալուց հետո ես դիմելու եմ ԱԺ-ի խորհրդին կամ էթիկայի հանձնաժողովին, խնդրելու եմ, որ ձեզ ենթարկեն կարգապահական պատասխանատվության»,– ասել էր նա։
Հավելենք՝ ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը նոյեմբերի 15–ին հայտարարությամբ էր հանդես եկել, որում նաեւ ասել էր.
«Այսօր է, թերեւս, առարկայական ու վերջնական տրվելու շուրջ երկու տարի ողջ հանրությանը ալեկոծած եւ դատավորներիս համար ամոթալի չարաբաստիկ հարցի պատասխանը. մենք պատերի տակ վնգստացող դատավորնե՞ր ենք, թե՞ հայրենիքին նվիրված ազնիվ պրոֆեսիոնալներ»։
«Վնգստացող դատավորներ» որակումը 2019թ.–ի մայիսին տվել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ձեր վիրավորական արտահայտություններն իմ անձի նկատմամբ ունենալու են հետեւանք. Վարդազարյանը՝ Բաբաջանյանին

Ruben Vardazaryan, Chairman of the Supreme Judicial Council (SJC) of Armenia, has petitioned to the speaker of the National Assembly (NA) in connection with the insults made against him by independent MP Arman Babajanyan, and demanded that an ad hoc commission be set up to discuss parliamentary ethics and submit respective conclusions to the NA.
"Arman Babajanyan, with expressions voiced by him, has showed disrespectful attitude towards me, as a participant in the discussion of a matter in the NA, manifested behavior unworthy of an MP," the SJC's petition to the NA speaker also reads.
During the March 3 parliamentary debates on the matter of electing a new judge to the Court of Cassation, MP Arman Babajanyan, had addressed SJC chairman Ruben Vardazaryan, and said that the latter simply did not know what problem he had brought unto himself with his statement on November 15 of last year. "All types of your defensive statements are not worth a penny," the lawmaker had stated in particular, addressing Vardazaryan.
In response, Vardazaryan had warned Babajanyan that his insulting remarks against him would have consequences.
On November 15 of last year, SJC chairman Ruben Vardazaryan had made a statement, in which he also had said: "Today, perhaps, the answer to the notorious question, which has shaken the whole society for about two years and is shameful for us judges, will be given substantively and once and for all. Are we judges whining under the walls? Or honest professionals dedicated to the homeland?”