Թվում է, թե Ադրբեջանը պատրաստվում է նոր պատերազմի, այս անգամ՝ ուղղակիորեն Հայաստանի տարածք ներխուժման համար: Այս մասին Greek City Times-ի իր հոդվածում գրում է վերլուծաբան Պոլ Անտոնոպոլուսը:
«Սեպտեմբերի 27-ին Լեռնային Ղարաբաղ Թուրքիայի կողմից հովանավորվող ներխուժումից եւ պատերազմից երկու օր առաջ Greek City Times-ը հաղորդել էր, որ Թուրքիան սիրիացի վարձկաններ է տեղափոխում Ադրբեջան: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հերքում էր դա, բայց այժմ կան անհերքելի ապացույցներ, այդ թվում՝ լուսանկարներ, տեսանյութեր, գերեվարված վարձկաններ եւ ականատեսների վկայություններ:
Հիմա թվում է, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է նոր պատերազմի, այս անգամ՝ ուղղակիորեն Հայաստանի տարածք ներխուժման համար:
Չնայած Ադրբեջանը սիրիացի վարձկանների եւ թուրքական հատուկ նշանակության ջոկատների օգնությամբ հայերից հետ գրավեց Լեռնային Ղարաբաղը շրջապատող յոթ շրջանները, կարծես շուտով նոր հակամարտություն է բռնկվելու: Յոթ շրջանների նկատմամբ վերահսկողությունը պահպանելու մեջ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անպատրաստության եւ/կամ շահագրռված չլինելու պատճառով նվաստացուցիչ պարտությունից հետո Ադրբեջանին տրվեց ցամաքային ուղիղ ճանապարհ, որպեսզի նա կարողանա Հայաստանի Սյունիքի մարզով մուտք գործել իր էքսկլավ Նախիջեւան: Սա համաձայնեցվել էր նոյեմբերի 10-ի եռակողմ (Հայաստան-Ադրբեջան-Ռուսաստան) հայտարարության ստորագրման ժամանակ:
Մոնթե Մելքոնյանը 1990-ականների սկզբին ասում էր, որ եթե հայերը Լեռնային Ղարաբաղը զիջեն Ադրբեջանին, նրանք կկորցնեն Սյունիքի մարզը, որը բաժանում է Ադրբեջանն ու Նախիջեւանը:
Նա կարծում էր, որ եթե ադրբեջանական ուժերին հաջողվի վտարել հայերին Ղարաբաղից, նրանք հետո կհարձակվեն Սյունիքի եւ Հայաստանի այլ մարզերի վրա: Եթե Ադրբեջանը գրավեր Սյունիքը, դա ոչ միայն Ադրբեջանը կկապեր Նախիջեւանի հետ, այլ նաեւ Թուրքիային անմիջական ելք կտար դեպի նավթով ու գազով հարուստ Կասպից ծով եւ հետագայում դեպի Կենտրոնական Ասիա:
Ադրբեջանը պաշտպանում է իր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղը եւ հարակից տարածքները վերադարձնելու հարցում՝ ՄԱԿ-ի բանաձեւերի հիման վրա: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը նաեւ հայտարարել է, որ իր երկիրը շահագրգռված է միայն վերադարձնել այն տարածքը, որը համարում է գրավյալ:
Սակայն թուրք եւ ադրբեջանցի ազգայնականները կոչ են անում օկուպացնել Սյունիքի մարզը, որպեսզի վերջ տան Նախիջեւանի բաժանմանը Ադրբեջանից: Շատ հայտնի հայեր նախազգուշացնում են, որ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի երկարաժամկետ նպատակը այսօրվա հյուսիսային Հայաստանի վրա հիմնված ավելի փոքր հայկական պետություն ստեղծելն է:
Կարծես Ադրբեջանը պատրաստվում է նոր պատերազմի`Սյունիքը Հայաստանից խլելու համար:
Անցյալ շաբաթ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «նոր տրանսպորտային միջանցք կանցնի Զանգեզուրով՝ Ադրբեջանի պատմական տարածքով, եւ կկապի մայրցամաքային Ադրբեջանը իր անբաժանելի մասի՝ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության եւ Թուրքիայի հետ»:
Ալիեւը երեքշաբթի օրը հայտարարել էր, որ «Հայաստանը ցանկանում է խոչընդոտել Զանգեզուրի միջանցքի իրականացմանը, բայց նրանց դա չի հաջողվի: Մենք նրանց կստիպենք»: Սա ակնհայտ նշան է այն բանի, որ Ադրբեջանը պատրաստ է ուժ կիրառել Հայաստանի տարածքով տրանսպորտային միջանցք բացելու համար, որը Նախիջեւանը կապելու է Ադրբեջանի հետ: Ալիեւի հայտարարությունն արվել է այն բանից հետո, երբ փետրվարի վերջին ադրբեջանական լրատվամիջոցները հաղորդեցին, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը հատուկ գործողություն են իրականացնելու Ղարաբաղում: «Մենք չենք կարող ձեզ ասել, թե կոնկրետ որ տարածքում դա տեղի կունենա, բայց երկու կողմերում էլ ռազմական տեխնիկայի կուտակում կա»:
Մեկ այլ ենթադրության համաձայն՝ Ադրբեջանը պատրաստվում է նոր ռազմական գործողության Սյունիքի դեմ՝ թուրքական Boeing 737AEW & C վաղ նախազգուշացման եւ վերահսկման ինքնաթիռը պտտվել է Հայաստանի սահմանի մոտակայքում: Սա CENAH01 ծածկանունով նույն ինքնաթիռն է, որն օգտագործվել է անցյալ տարվա պատերազմի առաջին օրերին: Տեղեկություններ կան նաեւ, որ Ադրբեջանը պահեստազոր է կանչում, իսկ թուրք եւ ադրբեջանցի զինվորականները համատեղ զորավարժություններ են անցկացնում Հայաստանի հետ սահմանի մոտ:
Ենթադրությունն այն մասին, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է նոր պատերազմի, հնչում է այն ժամանակ, երբ Ուկրաինան, կարծես, պատրաստվում է Դոնբասում զինված խմբավորումների դեմ գարնանային հարձակմանը: Հնարավոր է, որ Ադրբեջանը եւ Ուկրաինան՝ Թուրքիայի մերձավոր դաշնակիցները, միաժամանակյա գործողություններ սկսեն, որպեսզի ստիպեն Ռուսաստանին զիջումների գնալ: Թուրքիան վճռականորեն ընդգծում է, որ Ղրիմը Ռուսաստանի կողմից օկուպացված ուկրաինական տարածք է, իսկ թաթարական փոքրամասնությունը, իբր, ճնշված է: Բացի այդ, Թուրքիան դրոններ է մատակարարում ուկրաինացի զինվորականներին, ինչպես նաեւ հայտարարում է, որ առանց տատանվելու հանդես կգա Հայաստանի դեմ, եթե նա չզիջի իր պահանջներին:
Չնայած անը Հայաստանը Ռուսաստանից դեպի ազատական Արեւմուտք շրջելու Փաշինյանի փորձերին՝ Մոսկվան այժմ օգնում է բարեփոխել հայկական բանակը եւ վերազինել այն: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է, որ «Հայաստանում ռազմական բարեփոխումները ոչ միայն պլանավորված չեն, այլ արդեն ընթացքի մեջ են, եւ մեր ռուս գործընկերներն անմիջական մասնակցություն ունեն այդ գործընթացում»: Նրա խոսքով՝ հիմնական ջանքերն ուղղվելու են կառավարման, հետախուզական համակարգերի, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի, հակաօդային պաշտպանության ու անօդաչու սարքերի, հրթիռային ուժերի ու հրետանու զարգացմանը:
Ի պատասխան՝ Ալիեւն ասել է, որ Ռուսաստանը չպետք է օգնի Հայաստանին արդիականացնել իր բանակը եւ չպետք է նոր զենք տրամադրի:
Ավելի կարեւոր է, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է: Եթե Հայաստանը հարձակման ենթարկվի, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղըզստանը, Տաջիկստանը եւ Ռուսաստանը պարտավոր կլինեն օգնություն ցուցաբերել:
Թեեւ քիչ հավանական է, որ Ադրբեջանը, նույնիսկ Թուրքիայի աջակցությամբ, պատրաստ լինի Ռուսաստանին ներքաշել ռազմական հակամարտության մեջ, հարց է ծագում՝ արդյո՞ք Մոսկվան կկարողանա հաղթահարել Կովկասում եւ Դոնբասում միաժամանակ հակամարտությունները, եթե Ադրբեջանը եւ Ուկրաինան միաժամանակյա գարնանային հարձակումներ սկսեն: Շատ հավանական է, որ Թուրքիան Ադրբեջանին եւ Ուկրաինային միաժամանակյա գործողություններ ձեռնարկելու կոչ անի՝ Ռուսաստանից զիջումներ ստանալու համար, օրինակ՝ Հայաստանին ստիպել տրանսպորտային միջանցք բացել Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի միջեւ»:

Кажется, что Азербайджан готовится к новой войне, на этот раз к прямому вторжению на территорию Армении. Об этом пишет аналитик Пол Антонополус в своей статья на Greek City Times.
«За два дня до спонсируемого Турцией вторжения и войны в Нагорном Карабахе 27 сентября, Greek City Times сообщила, что Турция перебрасывает сирийских наемников в Азербайджан. Министерство иностранных дел Азербайджана отрицало это, но теперь появились неопровержимые доказательства, включая фотографии, видео, захваченных наемников и свидетельские показания.
Теперь кажется, что Азербайджан готовится к новой войне, на этот раз к прямому вторжению на территорию Армении.
Хотя Азербайджан с помощью сирийских наемников и турецкого спецназа отбил у армянских военнослужащих семь районов, окружающих Нагорный Карабах, похоже, что вот-вот разразится новый конфликт. После унизительного поражения из-за неподготовленности и/или незаинтересованности премьер-министра Армении Никола Пашиняна в сохранении контроля над семью районами, Азербайджану был предоставлен прямой наземный маршрут, чтобы он мог получить доступ к своему эксклаву Нахиджевану через коридор в Сюникской области Армении. Это было согласовано при подписании 10 ноября трехстороннего соглашения (Армения-Азербайджан-Россия) о прекращении огня.
Монте Мелконян сказал в начале 1990-х годов, что если армяне уступят Нагорный Карабах Азербайджану, они потеряют Сюникскую область, разделяющую Азербайджан и Нахиджеван.
Он считал, что если азербайджанским силам удастся выселить армян из Карабаха, они затем атакуют Сюник и другие области Армении. Если бы Азербайджан захватил Сюник, это не только соединило бы Азербайджан с Нахиджеваном, но также дало бы Турции прямой доступ к богатому нефтью и газу Каспийскому морю и далее в Центральную Азию.
Азербайджан отстаивает свою позицию по возвращению Нагорного Карабаха и прилегающих территорий на основе резолюций Организации Объединенных Наций. Президент Азербайджана Ильхам Алиев также заявил, что его страна заинтересована только в возвращении того, что она считает оккупированной территорией.
Однако турецкие и азербайджанские националисты призывают к оккупации Сюникской области, чтобы положить конец отрыву Нахиджевана от Азербайджана. Многие видные армяне предупреждают, что долгосрочная цель Турции и Азербайджана - создать меньшее по размеру армянское государство, основанное на сегодняшней северной Армении.
Похоже, что Азербайджан готовится к новой войне за захват Сюника у Армении.
Алиев сказал на прошлой неделе, что «новый транспортный коридор пройдет через Зангезур, историческую территорию Азербайджана, и соединит материковый Азербайджан с его неотъемлемой частью, Нахиджеванской Автономной Республикой и Турцией».
Во вторник Алиев заявил, что «Армения хочет воспрепятствовать реализации Зангезурского коридора, но им это не удастся. Мы заставим их ». Это явный признак того, что Азербайджан готов применить силу для открытия транспортного коридора через территорию Армении, который соединит Нахиджеван с Азербайджаном. Заявление Алиева было сделано после того, как в конце февраля азербайджанские СМИ сообщили, что Вооруженные силы Азербайджана проведут спецоперацию в Карабахе. «Мы не можем сказать вам, в каком именно районе это произойдет, но с обеих сторон наблюдается скопление военной техники».
Согласно другому предположению, Азербайджан готовится к новой военной операции против Сюника, турецкий самолет раннего предупреждения и контроля Boeing 737AEW & C кружил около границы с Арменией. Это тот же самолет под кодовым названием CENAH01, который использовался в первые дни прошлогодней войны. Также поступают сообщения о том, что Азербайджан вызывает резервистов, в то время как турецкие и азербайджанские военные проводят совместные учения у границы с Арменией.
Предположение о том, что Азербайджан готовится к новой войне, прозвучало в период, когда Украина, кажется, готовится к весеннему наступлению на ополченцев в Донбассе. Есть вероятность, что Азербайджан и Украина, близкие союзники Турции, могут начать одновременные операции, чтобы заставить Россию пойти на уступки. Турция решительно подчеркивает, что Крым является оккупированной Россией украинской территорией и что татарское меньшинство якобы притесняется. Кроме того, Турция поставляет дроны украинским военным, а также заявляет, что без колебаний выступит против Армении, если она не уступит ее требованиям.
Несмотря на попытки Пашиняна повернуть Армению от России к либеральному Западу, Москва сейчас помогает реформе армянской армии и перевооружению. Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян заявил РИА Новости, что «проведение военной реформы в Армении не просто запланировано, но уже проводится, и наши российские коллеги принимают непосредственное участие в этом процессе». По его словам, основные усилия будут направлены на развитие систем управления, разведки, радиоэлектронной борьбы, ПВО и беспилотной авиации, ракетных войск и артиллерии.
В ответ Алиев сказал, что Россия не должна помогать Армении модернизировать ее армию или предоставлять новое оружие.
Что еще более важно, Армения является членом ОДКБ. Если Армения подвергнется нападению, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Россия будут обязаны оказать помощь.
Хотя маловероятно, что Азербайджан, даже при поддержке Турции, будет готов втянуть Россию в военный конфликт, возникает вопрос, сможет ли Москва справиться с одновременными конфликтами на Кавказе и Донбассе, если Азербайджан и Украина начнут одновременные весенние наступления. Вполне вероятно, что Турция будет призывать Азербайджан и Украину к одновременным действиям, чтобы добиться уступок от России, например, заставить Армению открыть транспортный коридор между Азербайджаном и Нахиджеваном».