Թվում է, թե Ադրբեջանը պատրաստվում է նոր պատերազմի, այս անգամ՝ ուղղակիորեն Հայաստանի տարածք ներխուժման համար: Այս մասին Greek City Times-ի իր հոդվածում գրում է վերլուծաբան Պոլ Անտոնոպոլուսը:
«Սեպտեմբերի 27-ին Լեռնային Ղարաբաղ Թուրքիայի կողմից հովանավորվող ներխուժումից եւ պատերազմից երկու օր առաջ Greek City Times-ը հաղորդել էր, որ Թուրքիան սիրիացի վարձկաններ է տեղափոխում Ադրբեջան: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հերքում էր դա, բայց այժմ կան անհերքելի ապացույցներ, այդ թվում՝ լուսանկարներ, տեսանյութեր, գերեվարված վարձկաններ եւ ականատեսների վկայություններ:
Հիմա թվում է, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է նոր պատերազմի, այս անգամ՝ ուղղակիորեն Հայաստանի տարածք ներխուժման համար:
Չնայած Ադրբեջանը սիրիացի վարձկանների եւ թուրքական հատուկ նշանակության ջոկատների օգնությամբ հայերից հետ գրավեց Լեռնային Ղարաբաղը շրջապատող յոթ շրջանները, կարծես շուտով նոր հակամարտություն է բռնկվելու: Յոթ շրջանների նկատմամբ վերահսկողությունը պահպանելու մեջ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անպատրաստության եւ/կամ շահագրռված չլինելու պատճառով նվաստացուցիչ պարտությունից հետո Ադրբեջանին տրվեց ցամաքային ուղիղ ճանապարհ, որպեսզի նա կարողանա Հայաստանի Սյունիքի մարզով մուտք գործել իր էքսկլավ Նախիջեւան: Սա համաձայնեցվել էր նոյեմբերի 10-ի եռակողմ (Հայաստան-Ադրբեջան-Ռուսաստան) հայտարարության ստորագրման ժամանակ:
Մոնթե Մելքոնյանը 1990-ականների սկզբին ասում էր, որ եթե հայերը Լեռնային Ղարաբաղը զիջեն Ադրբեջանին, նրանք կկորցնեն Սյունիքի մարզը, որը բաժանում է Ադրբեջանն ու Նախիջեւանը:
Նա կարծում էր, որ եթե ադրբեջանական ուժերին հաջողվի վտարել հայերին Ղարաբաղից, նրանք հետո կհարձակվեն Սյունիքի եւ Հայաստանի այլ մարզերի վրա: Եթե Ադրբեջանը գրավեր Սյունիքը, դա ոչ միայն Ադրբեջանը կկապեր Նախիջեւանի հետ, այլ նաեւ Թուրքիային անմիջական ելք կտար դեպի նավթով ու գազով հարուստ Կասպից ծով եւ հետագայում դեպի Կենտրոնական Ասիա:
Ադրբեջանը պաշտպանում է իր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղը եւ հարակից տարածքները վերադարձնելու հարցում՝ ՄԱԿ-ի բանաձեւերի հիման վրա: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը նաեւ հայտարարել է, որ իր երկիրը շահագրգռված է միայն վերադարձնել այն տարածքը, որը համարում է գրավյալ:
Սակայն թուրք եւ ադրբեջանցի ազգայնականները կոչ են անում օկուպացնել Սյունիքի մարզը, որպեսզի վերջ տան Նախիջեւանի բաժանմանը Ադրբեջանից: Շատ հայտնի հայեր նախազգուշացնում են, որ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի երկարաժամկետ նպատակը այսօրվա հյուսիսային Հայաստանի վրա հիմնված ավելի փոքր հայկական պետություն ստեղծելն է:
Կարծես Ադրբեջանը պատրաստվում է նոր պատերազմի`Սյունիքը Հայաստանից խլելու համար:
Անցյալ շաբաթ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «նոր տրանսպորտային միջանցք կանցնի Զանգեզուրով՝ Ադրբեջանի պատմական տարածքով, եւ կկապի մայրցամաքային Ադրբեջանը իր անբաժանելի մասի՝ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության եւ Թուրքիայի հետ»:
Ալիեւը երեքշաբթի օրը հայտարարել էր, որ «Հայաստանը ցանկանում է խոչընդոտել Զանգեզուրի միջանցքի իրականացմանը, բայց նրանց դա չի հաջողվի: Մենք նրանց կստիպենք»: Սա ակնհայտ նշան է այն բանի, որ Ադրբեջանը պատրաստ է ուժ կիրառել Հայաստանի տարածքով տրանսպորտային միջանցք բացելու համար, որը Նախիջեւանը կապելու է Ադրբեջանի հետ: Ալիեւի հայտարարությունն արվել է այն բանից հետո, երբ փետրվարի վերջին ադրբեջանական լրատվամիջոցները հաղորդեցին, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը հատուկ գործողություն են իրականացնելու Ղարաբաղում: «Մենք չենք կարող ձեզ ասել, թե կոնկրետ որ տարածքում դա տեղի կունենա, բայց երկու կողմերում էլ ռազմական տեխնիկայի կուտակում կա»:
Մեկ այլ ենթադրության համաձայն՝ Ադրբեջանը պատրաստվում է նոր ռազմական գործողության Սյունիքի դեմ՝ թուրքական Boeing 737AEW & C վաղ նախազգուշացման եւ վերահսկման ինքնաթիռը պտտվել է Հայաստանի սահմանի մոտակայքում: Սա CENAH01 ծածկանունով նույն ինքնաթիռն է, որն օգտագործվել է անցյալ տարվա պատերազմի առաջին օրերին: Տեղեկություններ կան նաեւ, որ Ադրբեջանը պահեստազոր է կանչում, իսկ թուրք եւ ադրբեջանցի զինվորականները համատեղ զորավարժություններ են անցկացնում Հայաստանի հետ սահմանի մոտ:
Ենթադրությունն այն մասին, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է նոր պատերազմի, հնչում է այն ժամանակ, երբ Ուկրաինան, կարծես, պատրաստվում է Դոնբասում զինված խմբավորումների դեմ գարնանային հարձակմանը: Հնարավոր է, որ Ադրբեջանը եւ Ուկրաինան՝ Թուրքիայի մերձավոր դաշնակիցները, միաժամանակյա գործողություններ սկսեն, որպեսզի ստիպեն Ռուսաստանին զիջումների գնալ: Թուրքիան վճռականորեն ընդգծում է, որ Ղրիմը Ռուսաստանի կողմից օկուպացված ուկրաինական տարածք է, իսկ թաթարական փոքրամասնությունը, իբր, ճնշված է: Բացի այդ, Թուրքիան դրոններ է մատակարարում ուկրաինացի զինվորականներին, ինչպես նաեւ հայտարարում է, որ առանց տատանվելու հանդես կգա Հայաստանի դեմ, եթե նա չզիջի իր պահանջներին:
Չնայած անը Հայաստանը Ռուսաստանից դեպի ազատական Արեւմուտք շրջելու Փաշինյանի փորձերին՝ Մոսկվան այժմ օգնում է բարեփոխել հայկական բանակը եւ վերազինել այն: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է, որ «Հայաստանում ռազմական բարեփոխումները ոչ միայն պլանավորված չեն, այլ արդեն ընթացքի մեջ են, եւ մեր ռուս գործընկերներն անմիջական մասնակցություն ունեն այդ գործընթացում»: Նրա խոսքով՝ հիմնական ջանքերն ուղղվելու են կառավարման, հետախուզական համակարգերի, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի, հակաօդային պաշտպանության ու անօդաչու սարքերի, հրթիռային ուժերի ու հրետանու զարգացմանը:
Ի պատասխան՝ Ալիեւն ասել է, որ Ռուսաստանը չպետք է օգնի Հայաստանին արդիականացնել իր բանակը եւ չպետք է նոր զենք տրամադրի:
Ավելի կարեւոր է, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է: Եթե Հայաստանը հարձակման ենթարկվի, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղըզստանը, Տաջիկստանը եւ Ռուսաստանը պարտավոր կլինեն օգնություն ցուցաբերել:
Թեեւ քիչ հավանական է, որ Ադրբեջանը, նույնիսկ Թուրքիայի աջակցությամբ, պատրաստ լինի Ռուսաստանին ներքաշել ռազմական հակամարտության մեջ, հարց է ծագում՝ արդյո՞ք Մոսկվան կկարողանա հաղթահարել Կովկասում եւ Դոնբասում միաժամանակ հակամարտությունները, եթե Ադրբեջանը եւ Ուկրաինան միաժամանակյա գարնանային հարձակումներ սկսեն: Շատ հավանական է, որ Թուրքիան Ադրբեջանին եւ Ուկրաինային միաժամանակյա գործողություններ ձեռնարկելու կոչ անի՝ Ռուսաստանից զիջումներ ստանալու համար, օրինակ՝ Հայաստանին ստիպել տրանսպորտային միջանցք բացել Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի միջեւ»:

It appears that Azerbaijan is preparing for a new war, this time a direct invasion of areas of Armenia, Paul Antonopoulos wrote in his article on Greek City Times.
The piece runs as follows:
Two days before the Turkish-sponsored invasion and war of Nagorno-Karabakh began on September 27, Greek City Times revealed that Turkey was transferring Syrian mercenaries to Azerbaijan.
This was denied by the Azerbaijani Foreign Ministry when asked by Greek City Times, but now there has been irrefutable evidence, including photographs, videos, captured mercenaries and testimonies.
Now it appears that Azerbaijan is preparing for a new war, this time a direct invasion of areas of Armenia.
Although Azerbaijan, with assistance from Syrian mercenaries and Turkish special forces, recaptured seven districts surrounding the former Soviet Union’s Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast from Armenian personnel, it appears that a new conflict is about to breakout. After a humiliating loss due to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s unpreparedness and/or disinterestin maintaining control over the seven districts, a direct land route was supposedly granted to Azerbaijan so it can access its Nakhchivan exclave via a corridor through Armenia’s Syunik province, which Azerbaijani’s call Zangezur. This was supposedly agreed upon with the signing of the November 10 trilateral (Armenia-Azerbaijan-Russia) ceasefire agreement.
Monte Melkonian, a Lieutenant Colonel from the first Nagorno-Karabakh War (1988-1994), said in the early 1990’s that if Armenians lost Nagorno-Karabakh to Azerbaijan, they would next lose Syunik Province, the thin strip of land separating Azerbaijan-proper from Nakhchivan.
He stated that “If we lose [Karabakh], we turn the final page of our people’s history.” He believed that if Azerbaijani forces succeeded in deporting Armenians from Karabakh, they would then advance on Syunik and other regions of Armenia. If Azerbaijan were to capture Syunik province, this would not only connect Azerbaijan-proper to Nakhchivan, but it would also give Turkey direct access to the oil and gas rich Caspian Sea and onwards to Central Asia.
Azerbaijan defends their position to recapture Nagorno-Karabakh and the surrounding districts based off United Nations resolutions. Azerbaijani President Ilham Aliyev has also maintained that his country is only interested in recapturing what it calls occupied territory.
However, Turkish and Azerbaijani nationalists have called for the occupation of Syunik province to end Nakhchivan’s detachment from Azerbaijan-proper. Many prominent Armenians warn that the long-term aim of Turkey and Azerbaijan is to create a smaller Armenian rump state based around today’s northern Armenia.
It appears that Azerbaijan is preparing for a new war to capture Syunik from Armenia.
Aliyev said during a speech at an economic conference last week that a “new transport corridor will pass through Zangezur, a historic territory of Azerbaijan, and will connect mainland Azerbaijan with its integral part, the Nakhichevan Autonomous Republic, and Turkey.”
Ignoring Aliyev’s fallacy that Syunik is historically Azerbaijani territory, Armenian Foreign Ministry spokesperson Anna Naghdalyan claimed that “with such a provocative statement, calling Zangezur an ‘historic Azerbaijani territory’ and making reference to an imaginary corridor, the President of Azerbaijan deliberately undermines the implementation of the November 9 and January 11 trilateral statements. Article 9 of the November 9 trilateral statement does not mention the establishment of a corridor.”
The Azerbaijani president said on Tuesday that “Armenia wants to obstruct the implementation of the Zangezur corridor, but they will not succeed. We will force them.” This is a clear indication that Azerbaijan is prepared to use force to open a transportation corridor through Armenian territory to connect Nakhchivan with Azerbaijan-proper. Aliyev’s statement comes as Azerbaijani media reported at the end of February that Azerbaijani Armed Forces will conduct a special operation in Karabakh. “We cannot tell you exactly which area this will happen, but there is an accumulation of military equipment on both sides,” the report said.
In another suggestion that Azerbaijan is preparing for a new military operation against Syunik province, a Turkish Boeing 737AEW&C early warning and control aircraft was circling near the border with Armenia. This is the same planecodenamed “CENAH01” which was used during the opening days of last year’s war. There are also reports that Azerbaijan is calling up reservists, while at the same time the Turkish and Azerbaijani military have conducted joint exercises near the Armenian border.
The suggestion that Azerbaijan is preparing for a new war comes at a time when it appears that Ukraine is preparing for a spring offensive against militias in Donbass. There is a possibility that Azerbaijan and Ukraine, both close allies of Turkey, could launch simultaneous operations to force Russia to make concessions on behalf of Donbass militias and Armenia. Turkey strongly emphasises that Crimea is Russian-occupied Ukrainian territory and that the Tartar minority are supposedly oppressed. In addition, Turkey provides drones to the Ukrainian military and also says it will not hesitate to act against Armenia if it does not succumb to its demands.
Despite Pashinyan’s attempts to pivot Armenia away from Russia and towards the liberal West, Moscow is now helping the Armenian military reform and rearm. Armenian Defense Minister Vagharshak Harutyunyan told RIA Novostithat “conducting military reform in Armenia isn’t just planned, but is already being carried out, and our Russian colleagues are directly involved in this process.” According to him, the main efforts will be directed to the development of control systems, intelligence, electronic warfare, air defense and unmanned aircraft, missile forces and artillery.
In response, Aliyev said that Russia should not help Armenia modernize its army or provide new weapons.
More importantly, Armenia is a member-state of the Collective Security Treaty Organization (CSTO). If Armenia is attacked by a non-member state, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Russia would be obligated to provide assistance.
Although it is inconceivable that Azerbaijan, even with Turkish support, would be willing to antagonize Russia into a military conflict, the question begs whether Moscow would be able to handle simultaneous conflicts in the Caucasus and Donbass if Azerbaijan and Ukraine are to launch simultaneous spring offensives, in addition to Russia’s commitments in Syria and indirectly in Libya. It is likely that Turkey would be urging Azerbaijan and Ukraine to make simultaneous actions to gain concessions from Russia, such as forcing Armenia to open a transportation corridor between Azerbaijan-proper and Nakhichevan.