Իսրայելը եւ ԱՄԷ-ն Աբու Դաբին Հայֆային միացնող երկաթուղու նախագիծ են ծրագրում: Այս մասին հայտարարել է Իսրայելի ազգային տնտեսական խորհրդի ղեկավար Ավի Սիմհոնը, հաղորդում է Sama գործակալությունը:
Նրա խոսքով՝ երկու երկրներն ուսումնասիրում են ենթակառուցվածքի մի քանի մեգանախագծեր, այդ թվում՝ այս երկաթգիծը: Նա նշել է, որ երկաթգիծը կանցնի Հորդանանի եւ Սաուդյան Արաբիայի միջով՝ հավելելով, որ այս ծրագրի համար հիանալի հնարավորություն կա, քանի որ երկաթուղու մեծ մասն արդեն գոյություն ունի, բացառությամբ Հորդանանում գտնվող 200-300 կիլոմետրի:
Սիմհոնի խոսքով՝ նախագծի իրականացումը կօգնի Իսրայելին մեկ կամ երկու օրվա ընթացքում ապրանքներ առաքել ԱՄԷ՝ Սուեզի ջրանցքով առաքման փոխարեն, ինչը տեւում է մոտ 12 օր: Այդ դեպքում թարմ բանջարեղենն ավելի հեշտ կլինի արտահանել ԱՄԷ շուկաներ: Նա նշել է, որ նախագծին աջակցում է ԱՄՆ-ը։

Israel and the UAE are planning a rail project linking Abu Dhabi to Haifa, head of the Israeli National Economic Council Avi Simhon noted
According to him, the two countries are studying several megaprojects of infrastructure, including this railway, Sama news agency reports.
He noted that this railway will pass through Jordan and Saudi Arabia, adding that there is an excellent opportunity for this project, since most of the railway already exists, except for 200-300 kilometers in Jordan.
According to Simhon, the implementation of this project will help Israel deliver goods to the UAE in one or two days instead of shipping through the Suez Canal, which takes about 12 days. Then fresh vegetables will be easier to export to the UAE markets. He noted that this project is supported by the United States.