Բրիտանացի նկարիչ Սաշա Ջաֆրիի «Մարդկության ճանապարհորդությունը» կոչվող աշխարհի ամենամեծ կտավը Դուբայում աճուրդի է հանվել 62 միլիոն դոլարով, հայտնում է «Լենտա»-ն՝ վկայակոչելով Khaleej Times-ը:
Ջաֆրին երկու ֆուտբոլային խաղադաշտի չափով կտավի վրա աշխատել է յոթ ամիս Դուբայի Atlantis հյուրանոցում: Նշվում է, որ ի սկզբանե նախատեսվում էր կտավը 70 մասի բաժանել, այնուհետեւ՝ վաճառել դրանք տարբեր երկրների վեց աճուրդներում ընդհանուր մոտ 30 միլիոն դոլարով:
Նկարի հեղինակը ստացված հասույթը խոստացել է փոխանցել երեխաներին օգնող բարեգործական նախագծերին: «Հուսով ենք, որ 200 միլիոն երեխայի կյանք կփրկենք եւ հնարավորություն կունենանք փոխել աշխարհը... Մենք ուզում ենք, որպեսզի յուրաքանչյուր երեխա հնարավորություն ունենա կրթություն ստանալ ինտերնետի միջոցով: Մեր նպատակն է համացանցը մատչելի դարձնել ամենաաղքատ երկրների բնակիչների համար»,- ասել է Ջաֆրին:
Մինչ վաճառքի պահը կտավը մեկ ամիս ցուցադրվում էր հյուրանոցում: Ստեղծագործության գնորդը կրիպտոարժույթով զբաղվող ընկերության ղեկավար Անդրե Աբդունն է:

Самая большая в мире картина на холсте «Путешествие человечества» (The Journey of Humanity) авторства британского художника Саши Джафри была продана на аукционе в Дубае за 62 миллиона долларов, сообщает Lenta  со ссылкой на Khaleej Times.
Джафри работал над картиной площадью два футбольных поля в дубайском отеле Atlantis на протяжении семи месяцев. Отмечается, что изначально планировалось разделить полотно на 70 частей, а позже распродать их на шести аукционах в разных странах примерно за 30 миллионов долларов суммарно.
Вырученные средства автор картины пообещал направить на благотворительные проекты, занимающиеся помощью детям. «Мы надеемся спасти жизни 200 миллионов детей и дать им шанс изменить мир... Мы хотим, чтобы у каждого ребенка была возможность получать образование через интернет. Наша цель — сделать интернет доступным для тех, кто живет в самых бедных странах», — заявил Джафри.
До момента продажи полотно на протяжении месяца было выставлено в отеле. Покупателем произведения стал Андрэ Абдун, руководитель компании, специализирующейся на криптовалюте.