Առաջիկա 5 տարիների ընթացքում Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում առնվազն 20,000 նոր մասնագետների կարիք կլինի։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Ինչպես գիտեք 2018 և 2019 թ. ոլորտի աճը կազմել է ավելի քան 30%, իսկ 2020 թ., ճգնաժամի պայմաններում՝ ավելի քան 20%։
Կանխատեսման հիմքում դրված է այն ենթադրությունը, որ ոլորտի աճն առաջիկա տարիներին կկազմի առնվազն 20%, իսկ աշխատատեղերի աճը՝ 15% (հաշվի է առնվել աշխատավարձերի հնարավոր աճը):
Այս թվերին նայելով ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ ոգևորել և կոչ անել մեր քաղաքացիներին ընտրել կրթության հատկապես բնագիտական ուղղությունները, իսկ մասնագետներին՝ ստանալ հավելյալ գիտելիքներ տեխնոլոգիական ոլորտում՝ մասնակցելով ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ծրագրերին և այլ կրթական/վերապատրաստման նախագծերին։
https://edu.hti.am/
Առաջիկա 5 տարիների ընթացքում Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում առնվազն 20,000 նոր մասնագետների կարիք...
Опубликовано Hakob Arshakyan Среда, 24 марта 2021 г.
Գիտնականները մարդկային բջիջներից մանր կենդանի ռոբոտներ են ստեղծել
Թաֆթսի համալսարանի և Հարվարդի համալսարանի Վիսա ինստիտուտի թիմն իրենց գյուտն անվանել է անթրոպոռոբոտ
ICANN. Բևեռացվող աշխարհաքաղաքականությունը կարող է սկսել քայքայել ինտերնետի հիմքերը
Շատ կարևոր է տարբերակել, թե երկրներն ինչ են որոշում անել բովանդակության վերահսկողության, այլ ոչ թե տեխնիկական ենթակառուցվածքի հետ

At least 20,000 new high-tech specialists will be needed in the Republic of Armenia (RA) over the next five years. The minister of high-tech industry of Armenia, Hakob Arshakyan, wrote about this on Facebook.
"As you know, the growth of the sector in 2018 and 2019 was more than 30%, whereas in the conditions of the 2020 crisis—more than 20%.
The [aforesaid] forecast is based on the assumption that the growth of the sector in the coming years will be at least 20%, and job growth—15% (the possible increase in wages has been taken into account).
Looking at these numbers, I would like to once again inspire and call on our citizens to choose especially the natural science fields of education, and to the specialists—to get additional knowledge in the field of technology, participating in the programs and other educational/training projects of the RA Ministry of High-Tech Industry," Arshakyan added.