Երբ մտածում եք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ժառանգության կարգավիճակի մասին, մտքին գալիս են Սթոունհենջը, Թաջ Մահալը կամ Մեծ Արգելապատնեշային խութը:
Բագետների մասին երեւի չեք մտածի:
Բայց Ֆրանսիան իր հիմնական հացը առաջադրել է ՄԱԿ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ռեգիստրում ընդգրկելու համար, գրում է BBC-ն:
Ի տարբերություն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցուցակի, այս կարգավիճակը նպատակ ունի պաշտպանել ավանդույթները, գիտելիքները եւ հմտությունները, որպեսզի դրանք ժամանակի ընթացքում չկորչեն, նշում է հեռուստաալիքը:
Ըստ Planetoscope կայքի, Ֆրանսիայում տարեկան սպառվում է մոտ 10 միլիարդ բագետ, բայց 1970 թվականից մոտ 20 000 հացի փուռ է փակվել, քանի որ գնորդները օգտվում են ավելի մեծ սուպերմարկետներից, որտեղ սովորաբար բագետները պատրաստվում են ոչ ավանդական ձեւերով:
Ֆրանսիացի հացթուխները պնդում են, որ այս ցուցակը կպահպանի սերնդեսերունդ փոխանցված արվեստը եւ կպաշտպանի բագետը համաշխարհային պլագիատից:
«Այս տիտղոսը կհանգստացնի հացթուխներին եւ կխրախուսի հաջորդ սերնդին»,- Reuters-ին ասել է ութ փռի սեփականատեր Միքայել Ռեյդելետը:

Когда вы задумаетесь о статусе наследия ЮНЕСКО, на ум могут прийти Стоунхендж, Тадж-Махал или Большой Барьерный риф.
Вы, наверное, не подумаете о багетах.
Но Франция номинировала свою основную хлебную палочку для включения в реестр нематериального культурного наследия ООН, пишет BBC
В отличие от списка Всемирного наследия ЮНЕСКО, этот статус направлен на защиту традиций, знаний и навыков, чтобы они не терялись со временем, отмечает телеканал.
По данным сайта Planetoscope, во Франции ежегодно потребляется около 10 миллиардов багетов, но с 1970 года закрылось около 20 000 пекарен, так как покупатели ходят в более крупные супермаркеты, где багеты, как правило, изготавливаются не традиционными способами.
Французские пекари утверждают, что этот список сохранит искусство, передававшееся из поколения в поколение, и защитит багет от глобальных плагиатов.
«Этот титул успокоит пекарей и поощрит следующее поколение», - сказал агентству Reuters владелец восьми пекарен Микаэл Рейделлет.