Սլովակիայի վարչապետ, «Սովորական մարդիկ եւ անկախ անձինք» (ՍՄԱԱ) աջակողմյա կուսակցության նախագահ Իգոր Մատովիչը պատրաստ է տեղափոխվել վարչապետի պաշտոնից ֆինանսների նախարարի պաշտոնին, որը զբաղեցնում է նույն կուսակցության ներկայացուցիչ Էդուարդ Գեգերը, որն, իր հերթին, կղեկավարի կառավարությունը: Այդ առաջարկով վարչապետը ելույթ է ունեցել կիրակի կայացած ճեպազրույցի ժամանակ, որը հեռարձակել են տեղական հեռուստաալիքները, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես առաջարկել եմ, որ կառավարությունում տեղի ունենա պաշտոնների փոխարինում իմ եւ ֆինանսների նախարար Էդուարդ Գեգերի միջեւ»,-ասել է Մատովիչը:
Այդ միջոցը, նրա խոսքով, պետք է վերջ տա կառավարական ճգնաժամին, որը պայմանավորված է Մատավիչի որոշմամբ առանց գործընկեր կուսակցությունների համաձայնության կորոնավիրուսի տարածման իրավիճակի վատթարացման ժամանակաշրջանում «Սպուտնիկ V» ռուսական պատվաստանյութ գնելով, որը գրանցված չէ Եվրամիությունում:

Премьер-министр Словакии, председатель правоцентристской партии «Обычные люди и независимые личности» (ОЛНЛ) Игор Матович готов переместиться с поста главы кабмина в кресло министра финансов, занимаемое представителем ОЛНЛ Эдуардом Гегеро, который, в свою очередь, возглавит правительство. С таким предложением премьер выступил в воскресенье на брифинге, который транслировали местные телеканалы, сообщает ТАСС
«Я предложил, чтобы (в правительстве) был произведен обмен креслами между мною и министром финансов Эдуардом Гегером», - сказал Матович.
Эта мера, по его словам, должна завершить правительственный кризис, вызванный решением Матовича купить без согласия партий-партнеров в период резкого ухудшения ситуации с распространением коронавируса российскую вакцину «Спутник V», незарегистрированную в Евросоюзе.