Ակնհայտ է, որ դատախազները վախեցել են ներկայանալ այսօրվա դատական նիստին: Նման կարծիք հայտնեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Վարդեւանյանը լրագրողների հետ զրույցում փաստացի դատախազների մեղքով չկայացած դատական նիստից հետո:
«Դատախազները, ովքեր մշտապես հայտարարում էին, որ գործընթացը ձգձգվում է, այսօր չներկայացան նիստին: Դատախազությունում ոչ մի դատախազ չգտնվեց: Դա պայմանավորված է նրանով, որ նրանք վախեցան: Այլ տրամաբանություն չկա»,-նշեց փաստաբանը:
Խոսելով ՍԴ դատավորների ձայների բաշխման մասին՝ Վարդեւանյանը հաստատեց, որ որոշումը փաստացի միաձայն է եղել: Միայն դատավոր Խունդկարյանն է հատուկ կարծիք հայտնել, այն էլ եզրափակիչ մասով:
«Յուրի Խաչատուրովի եւ Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումն անօրինական է: Դատախազները կարող էին գալ եւ ասել, որ միջնորդություն են պատրաստում: Սակայն վախենալը խայտառակություն է»,-ասաց Վարդեւանյանը:
Պատասխանելով մեղադրանքի վերաորակավորման հնարավորության մասին հարցին, փաստաբանը նկատեց, որ նման ենթադրությունը ժպիտ է առաջացնում: «ՔՕ-ն միանշանակ ենթադրում է, որ վերաորակավորման մասին խոսել կարելի է միայն նոր փաստացի տվյալների առկայության դեպքում»,-նկատեց փաստաբանը՝ ասելով, որ նման ենթադրությունը ցույց է տալիս քննության համար ոչ կոմպետենտությունն ու վիրավորանքը: Միեւնույն ժամանակ, նա խորհուրդ տվեց ուսումնասիրել ավելի վաղ փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանի կողմից արված հայտարարությունը 308-րդ եւ 309-րդ հոդվածների վերաորակավորման հարցով, եւ դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանի արձագանքը: «Նա ինձնից լավ բացատրել է, թե ինչու է դա անհնար, քանի որ 300.1-րդ հոդվածը պարունակում է այլ հոդվածների բոլոր տարրերը: Իրականում հոդվածը խայտառակ անորոշ է: Մենք առաջին օրվանից խոսել ենք անօրինականության մասին»,-նշեց փաստաբանը:

Очевидно, прокуроры испугались явиться на сегодняшнее заседание суда. Такое предположение сделал адвокат, представитель группы защиты второго президента Армении Роберта Кочаряна, Арам Вардеванян в беседе с журналистами после фактически не состоявшегося по вине прокуроров заседания суда.
«Прокуроры, которые всегда возмущенно заявляли о затягивании процесса, сегодня вообще не явились. Во всей прокуратуре не нашлось ни одного прокурора. Это, видимо, обусловлено тем, что они испугались. Иной логики в происходящем нет», - отметил адвокат.
Говоря о распределении голосов судей КС, Вардеванян констатировал: фактически решение было единогласным. Только судья Хундкарян предствил особое мнение, и то не по заключительной части.
«Уголовное преследование в отношении Юрия Хачатурова и Сейрана Оганяна незаконно. Это не юриспруденция. Прокуроры могли придти и сообщить, что готовят ходатайство. Но испугаться – это позор», - констатировал Арам Вардеванян, саркастически добавив, что намерен по примеру прокуроров представить множество ходатайств с целью изучения решений ЕС, если, конечно, прокуроры сами не пожелают заняться исследованием решений, скажем, ЕСПЧ, с целью как можно больше тянуть время.
Отвечая на вопрос о возможности переквалификации обвинения, юрист заметил, что подобное предположение вызывает улыбку: «УК однозначно предполагает, что говорить о переквалификации можно лишь при наличии новых фактических данных, не известных ранее», - напомнил адвокат, заметив, что подобное предположение прямо указывает на некомпетентность и оскорбительно для следствия. Одновременно адвокат посоветовал изучить сделанное ранее адвокатом Эриком Алеканяном заявление в том числе по вопросу переквалификации по статье 308 или 309, и реакцию прокурора Геворка Багдасаряна. «Он лучше меня объяснил, почему это невозможно – потому, что статья 300.1 содержит все элементы других статей. На деле статья до крайности позорно неопределенная. Мы с первого дня говорили о незаконности происходящего».