Ընտրություններին դաշինքով մասնակցելու մասին որոշում չունենք: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 1-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ հավելելով որ որևէ ուժի հետ այս թեմայով խորհրդակացություններ, քննարկումներ չկան:
Մարուքյանը նաև բացառեց, որ հետո Նիկոլ Փաշինյանի հետ կարող են կոալիցիա կազմել, եթե այլ վարչապետ լինի, կքննարկեն, սակայն բացառում են նաև կոալիցիա, եթե վարչապետ լինի Քոչարյանը՝  հղում անելով նրան, որ երկրին համերաշխություն է պետք, պետք չէ երկու հակադիր բևեռների միջև պատերազմներ:
«Եթե էս երկրում համերաշխություն չեղավ, մենք չենք կարող բանակը վերականգնել, փախստկանների, հաշմանդամների խնդիրները լուծել: Պետք է բացառվի, որ վարչապետ լինի գործող վարչպետը եւ նախկին իշխանության որեւէ ղեկավար: 20 ուժ է մասնակցում, այսինքն ձեր կարծիքով ժողովուրդը կրակն է ընկել Նիկոլ Փաշինյանի եւ նրանց ձեռը: Հետո «Լուսավոր Հայաստանը» պրոքսի ուժ չի, որ մասնակցի ինչ-որ մեկին կպնի: Մենք մասնակցում ենք, որ գանք առաջ»,-ասաց նա:

У нас нет решения об участии в выборах блоком. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 1 апреля  глава партии «Светлая Армения», руководитель ее парламентской фракции Эдмон Марукян, добавив при этом, что никаких обсуждений с какой-либо силой по этой теме у них не было.
При этом Марукян исключил вариант, при котором они могут составить коалицию с Пашиняном, а если будет иной премьер, то все обсудят. Но он исключил вариант коалиции и в случае, если главой правительства станет Кочарян, ссылаясь на то, что стране нужна солидарность, нет необходимости в войнах между двумя противоборствующими полюсами.
«Если в этой стране не будет солидарности, мы не сможем восстановить армию, решить проблемы беженцев и инвалидов. Надо не допустить того, чтобы нынешний премьер-министр и любой глава бывшей власти стали бы руководителем правительства. Участвуют ведь 20 сил. «Светлая Армения» - это не прокси-сила, чтобы участвовать с кем-то. Мы участвуем, чтобы двигаться вперед», - заключил депутат.