Այս 44 օրը պատերազմ չէր, սպանդանոց էր. փակված էին բոլոր լրատվամիջոցները, եւ իրենք երիտասարդներին հազարներով գցում էին կրակի տակ: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 6-ին, Սեւան քաղաքում «Հայրենիքի փրկության շարժման» հանրահավաքի ժամանակ նշեց Շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը:
«Մենք դա ներելո՞ւ ենք: Սա ոչ թե վատ իշխանություն է, որին պետք է փոխել ընտրությունների միջոցով, ձեր սիրտը պետք է ատելությամբ լցվի սրանց նկատմամբ: Իրենք մեր հայրենիքը ոչնչացրեցին: Միակ ճանապարհը՝ ժողովրդով քշել սրանք: Ես ընտրություն չեմ ընդունում: Ինչքան զոռով քշենք այս իշխանություններին, այնքան հարգանք կունենանք ինքներս մեր նկատմամբ:
Հիմա էլ ասում են՝ ճանապարհներ են բացվում: Այսինքն դուք դիտմամբ պարտվեցիք, որ ճանապարհ բացե՞ք: Այդպես է ստացվում: Վատ եք ապրում, ավելի վատ եք ապրելու, այս ճանապարհը տանում է այդտեղ»,-ասաց նա:
Վազգեն Մանուկյանն վստահություն հայտնեց, որ ներկա ընտրությունները բացի վնասից ոչ մի բան Հայաստանին չեն բերելու. «Եթե կտրուկ չփոխենք իրավիճակը, Հայաստանը դանդաղ մահանալու է»:

These 44 days were not a war; they were a slaughterhouse. All the media outlets were shut down and they [the Armenian authorities] were putting the youth under fire by the thousands. Vazgen Manukyan, the candidate for the post of Prime Minister of the Homeland Salvation Movement—which demands the resignation of PM Nikol Pashinyan—, stated this Tuesday during the movement's rally in Sevan, Armenia
"Will we forgive that? This is not a bad government that should be changed through elections; your heart should be filled with hatred toward them. They destroyed our homeland. The only way is to drive them away through the people. I do not accept elections; the more forcibly we drive these authorities away, the more respect we will have for ourselves.
And now they [the authorities] say that roads are being opened; that is, did you deliberately lose [the recent Artsakh (Nagorno-Karabakh) war] to open roads? That's how it turns out. You live badly, you will live worse; this ‘road’ leads there," he said.
Also, Manukyan expressed confidence that the snap parliamentary elections slated for June 20 will bring nothing to Armenia except for damage. "If we do not change the situation drastically, Armenia will slowly die," he added.