Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը կոչ է արել Թուրքիային շարունակել աշխատել Միջերկրական ծովում գազի իրավունքի հետ կապված Հունաստանի եւ Կիպրոսի հետ տարաձայնությունների լուծման ուղղությամբ:
«Անկարայում մենք պատրաստ ենք (Էրդողանի) քննարկում սկսել ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունների ապագայի վերաբերյալ»,- գրել է Միշելը Twitter-ում: «Կայուն դեէսկալացիան անհրաժեշտ է ավելի կառուցողական օրակարգի ձեւավորման համար»:
Թուրքիայի եւ ԵՄ անդամ Հունաստանի եւ Կիպրոսի միջեւ տարաձայնությունները օֆշորային իրավասության շուրջ սրել են հարաբերությունները՝ գագաթնակետին հասնելով անցյալ ամռանը, երբ թուրքական եւ հունական ծովային ֆրեգատներն ուղեկցում էին վիճելի ջրերում ածխաջրածիններ որոնող նավերին, փոխանցում է Reuters:
Եվրամիությունը սատարում է Աթենքին, մինչդեռ Անկարան ԵՄ-ին մեղադրել է 2016-ի Միգրանտների համաձայնագրով նախատեսված պարտավորությունների չկատարման եւ կողմնակալության մեջ:
Շառլ Միշելի եւ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի այցը հաջորդել է անցյալ ամիս կայացած ԵՄ գագաթնաժողովին, որին ԵՄ-ն հայտարարել էր, որ կարող է աշխատանք սկսվել առեւտրային կապերի խորացման եւ Թուրքիայում փախստականներին լրացուցիչ միջոցների հատկացման ուղղությամբ:
Չնայած մտահոգություններին առ այն, որ Թուրքիան հեռվանում է մարդու իրավունքներից՝ ԵՄ-ն ողջունել է վերջերս վիճելի ջրերում գործող նավերի դուրսբերումն Անկարայի կողմից եւ բանակցությունների վերսկսումը Հունաստանի հետ:
Անցյալ ամիս ԵՄ-ն բացել էր Մաքսային միության արդիականացման աշխատանքները սկսելու դուռը՝ Անկարայի պահանջներին համապատասխան: Դա կհանգեցնի նրան, որ ԵՄ թեկնածու Թուրքիան կմտնի աշխարհի խոշորագույն առեւտրային բլոկի ներքին շուկա եւ կապահովի ապրանքների եւ ծառայությունների անարգել հոսքը:
Վերջին տարիներին Էրդողանը նսեմացնում է ԵՄ-ին անդամակցության կարեւորությունը, եւ վերլուծաբաններից միայն քչերն են դա անխուսափելի համարում:
Անցյալ ամիս կայացած գագաթնաժողովին ԵՄ-ն նախազգուշացրել էր Անկարային պատժամիջոցների մասին, եթե այն վերսկսի էներգետիկ ռեսուրսների որոնումը վիճելի ջրերում, եւ մտահոգություն էր հայտնել Թուրքիայում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակի կապակցությամբ:
Ակնկալվում է, որ Անկարայում Միշելն ու Ֆոն դեր Լյայենը կշեշտեն, որ ԵՄ-ն հավանություն չի տա հարաբերությունների սերտացմանը՝ առանց հիմնարար իրավունքներին հետեւելու:
Եվ ԵՄ-ն, եւ ԱՄՆ-ն քննադատել են կանանց բռնությունից պաշտպանող կոնվենցիայից կտրուկ դուրս գալու Թուրքիայի քայլը, ինչպես նաեւ երրորդ խոշոր ընդդիմադիր «Ազգերի ժողովրդավարություն» կուսակցության փակման դատական ​​գործը:

Президент Европейского совета Шарль Мишель призвал Турцию продолжить работу по урегулированию разногласий  с Грецией и Кипром по поводу прав на газ в Средиземном море.
«В Анкаре  мы готовы начать обсуждение с (Эрдоганом) будущего отношений между ЕС и Турцией», - написал Мишель в Twitter. «Устойчивая деэскалация необходима для построения более конструктивной повестки дня».
Разногласия между Турцией и членами ЕС Грецией и Кипром из-за офшорной юрисдикции обострил отношения, достигнув пика прошлым летом, когда фрегаты ВМС Турции и Греции сопровождали суда, ведущие разведку углеводородов в спорных водах, передает Reuters.
Европейский союз поддерживает Афины, в то время как Анкара обвинила ЕС в предвзятости и невыполнении своих обязательств по соглашению с мигрантами 2016 года.
Визит Шарля Мишеля и президента Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен последовал за саммитом ЕС в прошлом месяце, на котором Евросоюз заявил, что может начаться работа по углублению торговых связей и предоставлению дополнительных средств беженцам в Турции.
Несмотря на обеспокоенность по поводу того, что некоторые европейские лидеры называют отступлением Турции от прав человека, ЕС приветствовал недавний вывод Анкарой судов, работающих в спорных водах, и возобновление переговоров с Грецией.
В прошлом месяце ЕС открыл дверь для начала работы для обновления Таможенного союза в соответствии с требованиями Анкары. Это приведет к тому, что кандидат в ЕС Турция попадет на внутренний рынок крупнейшего в мире торгового блока и обеспечит беспрепятственный поток товаров и услуг.
В последние годы Эрдоган преуменьшает значение членства в ЕС, и лишь немногие аналитики считают его неизбежным.
На саммите в прошлом месяце ЕС также предупредил Анкару о санкциях, если она возобновит разведку энергоресурсов в спорных водах, и выразил обеспокоенность по поводу ситуации с правами человека в Турции.
Ожидается, что в Анкаре Мишель и Фон дер Лейен подчеркнут, что ЕС не одобрит более тесные связи без соблюдения основных прав.
И ЕС, и США подвергли критике шаг Турции по резкому выходу из конвенции, защищающей женщин от насилия, а также судебное дело о закрытии третьей по величине оппозиционной партии «Демократия народов».