ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ անարդար եւ ապօրինի վերաբերմունքն այլեւս հեռանկար չէր կարող ունենալ: Այս մասին «Հայելի» ակումբին տված հարցազրույցում հայտարարեց Հայաստանի պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀՀԿ ներկայացուցիչ Արտակ Զաքարյանը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին առաջին ատյանի դատարանը դադարեցրեց նախկին նախագահի նկատմամբ քրեական հետապնդումը 300.1 հոդվածով եւ արդարացրեց նրան:
«Ակնհայտ ապօրինի բաները չեն կարող հեռանկար ունենալ: Նիկոլն ինքը համոզվեց, որ հասարակությունը չի ընկալում»,- նշեց Զաքարյանը: Ըստ նրա՝ Փաշինյանը, հավանաբար, գիտակցում է, որ երկրի ներսում իր ստեղծած խնդիրները վաղը մեծ բեռ են դառնալու իր համար եւ փորձում է ինչ-որ կերպ մեղմել դրանք: Ինչ վերաբերում է Ռոբերտ Քոչարյանի՝ քաղաքականություն վերադառնալուն, նախկին փոխնախարարը շեշտեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանը, հասկանալով հետագա զարգացումները, փորձում է լուծումներ առաջարկել:
«Բարձրացնելով Ռուսաստանի Դաշնության դերը տարածաշրջանում շատ խնդիրներ  հնարավոր կլինի լուծել: Դա շատ կարեւոր գործոն է»,- ասաց Զաքարյանը՝ հիշեցնելով, որ երկրում փորձառու քաղաքական գործիչներն ու առաջնորդները շատ չեն:

Second President of Armenia Robert Kocharyan couldn’t be treated unfairly and unlawfully any longer. This is what former Deputy Minister of Defense of Armenia, representative of the Republican Party of Armenia Artak Zakaryan told reporters today.
Yesterday the first instance court terminated criminal prosecution against Robert Kocharyan under Article 300.1 (overthrow of the constitutional order) of the Criminal Code and acquitted him.
According to him, Nikol Pashinyan probably realizes that the problems that he has created in the country will become a big burden for him in the future and is trying to ease the burden in some way. As far as Robert Kocharyan’s return to politics is concerned, the ex-defense minister stressed that Robert Kocharyan understands how events will unfold and is trying to propose solutions.
“Increasing the role of the Russian Federation in the region will help make it possible to solve many problems. This is a major factor,” Zakaryan said and recalled that there aren’t many experienced politicians and leaders in Armenia.