ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ անարդար եւ ապօրինի վերաբերմունքն այլեւս հեռանկար չէր կարող ունենալ: Այս մասին «Հայելի» ակումբին տված հարցազրույցում հայտարարեց Հայաստանի պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀՀԿ ներկայացուցիչ Արտակ Զաքարյանը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին առաջին ատյանի դատարանը դադարեցրեց նախկին նախագահի նկատմամբ քրեական հետապնդումը 300.1 հոդվածով եւ արդարացրեց նրան:
«Ակնհայտ ապօրինի բաները չեն կարող հեռանկար ունենալ: Նիկոլն ինքը համոզվեց, որ հասարակությունը չի ընկալում»,- նշեց Զաքարյանը: Ըստ նրա՝ Փաշինյանը, հավանաբար, գիտակցում է, որ երկրի ներսում իր ստեղծած խնդիրները վաղը մեծ բեռ են դառնալու իր համար եւ փորձում է ինչ-որ կերպ մեղմել դրանք: Ինչ վերաբերում է Ռոբերտ Քոչարյանի՝ քաղաքականություն վերադառնալուն, նախկին փոխնախարարը շեշտեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանը, հասկանալով հետագա զարգացումները, փորձում է լուծումներ առաջարկել:
«Բարձրացնելով Ռուսաստանի Դաշնության դերը տարածաշրջանում շատ խնդիրներ  հնարավոր կլինի լուծել: Դա շատ կարեւոր գործոն է»,- ասաց Զաքարյանը՝ հիշեցնելով, որ երկրում փորձառու քաղաքական գործիչներն ու առաջնորդները շատ չեն:

Несправедливое и незаконное отношение ко второму президенту Армении Роберту Кочаряну не могло более иметь перспективы. Об этом заявил бывший замминистра обороны Армении, представитель РПА Артак Закарян в интервью «Зеркалу».
Напомним, что накануне суд первой инстанции прекратил уголовное преследование в отношении бывшего президента по статье 300.1 и оправдал его.
«Очевидные незаконные вещи не могут быть перспективными. Никол и сам убедился, что общество не воспринимает», - отметил Закарян. По его словам, Пашинян, вероятно, осознает, что созданные им проблемы внутри страны завтра станут для него большим грузом и пытается как-то их смягчить. Что касается возвращения Роберта Кочаряна в политику, то бывший замминистра подчеркнул, что Роберт Кочарян, понимая дальнейшие развития, пытается предложить решения. «Повышением роли РФ в регионе будет возможно решить многие вопросы. Это очень важный фактор», - констатировал Закарян, напомнив, что опытных политиков и руководителей в стране не так много.