Մարդու իրավունքների պաշտպանի անկախության սահմանադրաիրավական երաշխիքները վերացնող օրենքի նախագիծը Կառավարությունը հետ է կանչել ԱԺ-ից։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանը:
«Անպայման պետք է դրսից էլ ճնշում լիներ, որ հասկանային՝ չի կարելի քանդել պետության միակ կայացած ինստիտուտը»,-հավելել է նա:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ կառավարությունն իր նախորդ նիստերից մեկում հավանություն էր տվել օրենքի նախագծին, որը հնարավորություն է տալիս կրճատել ՄԻՊ-ի գործունեության տարեկան բյուջեն։
ՄԻ պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարել էր, որ ինքն այդ նախագիծը համարում է խտրական, որը միայն ՄԻՊ-ի գործունեությանն է վերաբերում և ուղղված է այն սահմանափակելուն:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի անկախության սահմանադրաիրավական երաշխիքները վերացնող օրենքի նախագիծը Կառավարությունը հետ է...

The government has recalled from the National Assembly the draft law abolishing the constitutional guarantees of the independence of the Human Rights Defender (Ombudsman). Opposition Bright Armenia Party MP Ani Samsonyan wrote about this on Facebook.
"There must definitely have been pressure from outside, too, that they [the authorities] would realize [that] the only established institution of the state cannot be destroyed," she added.
Earlier, Armenian News-NEWS.am reported that the government had approved a bill that would allow reducing the annual budget of the Office of the Human Rights Defender of Armenia.
Ombudsman Arman Tatoyan, in turn, had stated that he considers the bill discriminatory, and is aimed only at restricting the activities of the Human Rights Defender.