ԱՄՆ-ն իրենց սահմաններին լրացուցիչ զորքեր տեղակայելու համաձայնագրեր է կնքել Մեքսիկայի, Հոնդուրասի եւ Գվատեմալայի հետ` ԱՄՆ-Մեքսիկա սահման ժամանող միգրանտների քանակի աճի ֆոնին: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հղում կատարելով Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցչին:
Մեքսիկայի, Հոնդուրասի եւ Գվատեմալայի կառավարությունները դեռ չեն պատասխանել նոր միջոցների վերաբերյալ մեկնաբանություններ տալու խնդրանքներին:
Մարտին Reuters-ը հաղորդել էր, որ Մեքսիկան ուժեղացրել է գործողությունները, որոնք նպատակ ունեն ձերբակալել ԱՄՆ-ի սահմանը անօրինական կերպով հատող ներգաղթյալներին եւ ամրապնդել իր անցակետերը Գվատեմալայի հետ սահմանի երկայնքով:
Այս ջանքերը դեռեւս նշանակալի արդյունք չեն տվել, եւ բարդացել են համավարակային արգելքներից ու նոր կանոններից, որոնք սահմանափակում են Մեքսիկայում ներգաղթյալների պահման կենտրոնների կարողությունները:
Հունվարին, Բայդենի իշխանության գալուց առաջ, Գվատեմալան անվտանգության ուժեր էր տեղակայել Միացյալ Նահանգներ մեկնող միգրանտների քարավանը կանգնեցնելու համար, իսկ Գվատեմալայի կառավարության պաշտոնյաները խոստացել էին շարունակել ճնշում գործադրել:

США заключили соглашения с Мексикой, Гондурасом и Гватемалой о размещении дополнительных войск на их границах на фоне растущего числа мигрантов, прибывающих на границу США и Мексики. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на официального представителя Белого дома.
Правительства Мексики, Гондураса и Гватемалы пока не ответили на запросы о комментариях по поводу новых мер.
В марте  Reuters сообщил, что Мексика активизировала рейды, направленные на задержание иммигрантов, незаконно следующих транзитом на север к границе США, и усилила свои посты вдоль границы с Гватемалой.
Эти усилия еще не принесли значительных результатов и осложнились пандемическими ограничениями и новыми правилами, ограничивающими вместимость центров содержания под стражей иммигрантов в Мексике.
В январе, незадолго до прихода к власти Байдена, Гватемала развернула силы безопасности, чтобы остановить караван мигрантов, направлявшийся в США, и гватемальские правительственные чиновники пообещали продолжать оказывать давление.